GeriDünya Afganistan'da Alman Başkonsolosluğu'na bombalı saldırı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da Alman Başkonsolosluğu'na bombalı saldırı

Afganistan'da Alman Başkonsolosluğu'na bombalı saldırı

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Alman konsolosluğunu hedef alan bir saldırı düzenlendi. Polis, saldırının sorumlusunun Taliban olduğunu açıkladı. Bir intihar bombacısının bombalı araçla gerçekleştirdiği saldırının ardından 6 kişi yaşamını kaybetti.

Yetkililer, bir saldırganın, gece saatlerinde bomba yüklü araçla kent merkezindeki konsolosluğun giriş kapısına yaklaşarak bombayı patlattığını bildirdi.      

Patlamanın ardından diğer iki saldırganın konsolosluk binasına girdiğini aktaran yetkililer, çıkan çatışmada bir saldırganın etkisiz hale getirildiğini, bir saldırganın da içeride olabileceğinin tahmin edildiğini kaydetti.      

Afganistanda Alman Başkonsolosluğuna bombalı saldırı
Belh Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada şu ana kadar 6 cesetle beraber 120'den fazla yaralının hastaneye getirildiği aktarılırken, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu öğrenildi.      

Saldırının etkisiyle konsolosluk dış duvarı çöktü, bölgedeki onlarca araç da kullanılamaz hale geldi. Çok sayıda ev ve iş yerinin de camları kırıldı.      

SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ

Saldırı ile ilgili bir açıklama yapan Mezar-ı Şerif kenti yetkililerinden Münir Ferhad, saldırının konsolosluk binasının önünde bomba yüklü bir araçla Taliban militanları tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Taliban da saldırını sorumluluğunu üstlendi. Taliban'ın saldırıyı Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlenen hava saldırılarına misilleme olarak düzenlediği belirtiliyor.

Afganistanda Alman Başkonsolosluğuna bombalı saldırı

Bölgede yaklaşık bir hafta kadar önce NATO birlikleri tarafından Taliban'a yönelik olarak düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla sivilin öldüğü iddia edilmişti.

Saldırı uluslararası toplumda tepkilere yol açmıştı. BM Afganistan Temsilcisi Tadamichi Yamamoto sivillerin ölümünün kabul edilemez olduğunu belirterek bunun ülkedeki barış ve istikrar çabalarına zarar verdiğini söylemişti.

Afganistanda Alman Başkonsolosluğuna bombalı saldırı

BÖLGEDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Alman konsolosluğunun bulunduğu bölgeye, kent yakınlarındaki NATO üssünden askeri birlikler gönderildiği belirtiliyor. Çatışmaların sürdüğü yönünde bilgiler aktarılırken, bölgede elektriklerin kesik olduğu da gelen haberler arasında.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle