GeriDünya Afganistan'a asker istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'a asker istedi

NATO Genel Sekreteri Lord George Robertson, Afganistan'da halkın refah ve huzur düzeyini artırmak için kurulması planlanan ‘‘İl İmar Timleri-PRT’’ için Türkiye'den asker talebinde bulundu.

Robertson görev süresinin dolması nedeniyle ittifaka üye ülkelerin başkentlerine yaptığı veda ziyareti çerçevesinde dün Ankara'ya geldi. Robertson, Gül ile görüşmesinde, Afganistan'da bir süreden beri ISAF komutanlığını yürüten NATO'nun bu ülkeyi yeniden yapılandırma çalışmalarına destek istedi. Robertson bu çerçevede Afganistan'da kurulması düşünülen ‘‘İl İmar Timleri’’nde Türk askerinin görev almasından memnuniyet duyacağını söyledi. Türk Dışişleri ise Robertson'ın bu talebine hemen yanıt vermekten kaçındı. Konunun inceleneceği belirtilirken, Ankara'nın bu talebe sıcak bakmadığı öğrenildi. Robertson, Gül ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin Irak'a asker göndermesi durumunda, Ankara'ya NATO desteğini sürdüreceklerini söyledi. Irak'a asker gönderme konusunda NATO'dan talepte bulunulmadığını da belirten Robertson, Türkiye'nin özellikle terör ve istikrarsızlıkla mücadele ile 21. yüzyılın sorunlarıyla baş etmede ön saflarda yer almasına dikkat çekti.

Burkadan podyuma

Afganistan istikrar sancıları çekse de bazı değişimlere kucak açıyor. Bir zamanlar Taliban iktidarında burkasız (yüz dahil vücudun her yerini kapatan Afgan kadın giysisi) sokağa çıkamayan, çalışamayan, eğitimsiz bırakılan Afgan kadınının en alımlı temsilcileri artık dünya güzellik yarışmalarına bile katılıyor. Dün Filipinler'in başkenti Manila'da ‘‘Miss Earth’’ finalistleri arasında Afganistan Güzeli Vida Samadzai kırmızı, klasik, muhafazakar bikinisiyle foto muhabirlerini peşinden koşturdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle