GeriDünya Afganistan ve Pakistan'da Taliban operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan ve Pakistan'da Taliban operasyonu

Afganistan ve Pakistan'da Taliban operasyonu
refid:27849857 ilişkili resim dosyası

Afganistan ve Pakistan'da Taliban'a yönelik operasyonlarda 60 örgüt üyesi öldürüldü.

Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son 24 saatte Gazne, Kandahar, Paktika, Host, Uruzgan, Badahşan, Cevizcan, Sar-e-Pul, Logar ve Kunar kentlerinde Taliban'a karşı operasyonlar düzenlendiği belirtildi. Operasyonlarda 44 militanın öldürüldüğü, sekiz militanın yaralandığı açıklandı.

Çok miktarda silah ve patlayıcı maddenin ele geçirildiği operasyonlar sırasında ayrıca Taliban tarafından ülkenin değişik bölgelerinde 11 bombanın da etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise ülkenin değişik bölgelerinde Taliban militanlarının saldırılarında dört Afgan askerinin öldüğü ifade edildi.

PAKİSTAN DAKİ OPERASYONDA 16 ÖLÜ

Pakistan'ın kuzeybatısındaki aşiretler bölgesi Hayber ve Orakzai'de ise Pakistan Talibanı örgütüne yönelik kara operasyonunda 16 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Pakistan ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, dün gece ordu birliklerinin Orakzai ve Hayber bölgelerinde toplanan çok sayıdaki teröriste pusu düzenlediği belirtildi. Operasyonda 16 militanın öldüğü, 20 militanın yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, askerlerin ayrıca ağır yaralı iki örgüt üyesini yakaladığı, çatışmada dört askerin de yaralandığı kaydedildi.

Pakistan ordusu, 16 Aralık'ta Peşaver kentinde düzenlenen 150 kişinin öldüğü okul baskınından sonra Pakistan Talibanı'na yönelik operasyonlarını artırdı. Ordu, 17 Ekim'den bu yana Hayber bölgesinde örgüte yönelik operasyonlarda 500'ün üzerinde militanın öldürüldüğü duyurmuştu.

Afganistan'ın 10 kentinde Taliban örgütüne yönelik operasyonlarda 44 örgüt üyesinin öldürüldüğü bildirildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle