GeriDünya Afganistan Taliban'la masada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan Taliban'la masada

Afganistan Taliban'la masada
refid:14786837 ilişkili resim dosyası

Afgan hükümetiyle Taliban'ın barış görüşmeleri için bir araya geldiği açıklandı. Görüşme Maldivler'de gerçekleşti.

Hint Okyanusu'ndaki ada devlet Maldivler'in hükümet sözcüsü Muhammed Züheyr, Afgan hükümetinden 15, Taliban'dan 7 temsilcinin bugün bir araya geldiğini belirtti.

Taraflar arasındaki ilk toplantının Maldivler'de 4 ay önce yapıldığını hatırlatan Züheyr, görüşmelerin hafta sonuna dek devam edeceğini açıkladı.

Sözcü, görüşmelerin tam yerini ve katılımcıların ismini açıklayamayacağını da söyledi. Bu arada El Cezire'nin haberine göre, bugün başlayan görüşmelere, Taliban ve hükümet temsilcilerinin yanı sıra belli başlı siyasi partilerden toplam 45 delege katılıyor.

Haberde, eski Başbakan ve Hizb-i İslam lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın damadı Carir Hikmetyar'ın düzenlediği görüşmelere Gülbeddin Hikmetyar'ın kendisinin katılmadığı, yerine oğlu Feruz'u gönderdiği belirtildi.

KARZAİ GÖRÜŞMELERDEN MEMNUN DEĞİL

El Cezire, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin görüşmelerden memnun olmadığını, ancak neler olup bittiğinden haberdar olmak için gözlemciler gönderdiğini yazdı.

Görüşmeleri izleyen El Cezire muhabiri, Batılıların kasten sürecin dışında tutulduğu görüşünü bildirdi. Haberde, toplantının düzenleyicilerinin, bunun Afganların sorunu olduğunu ve kendileri tarafından çözülmesi gerektiğini belirttiği aktarıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle