GeriDünya Afganistan’da savaşan olmak istemiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan’da savaşan olmak istemiyoruz

Afganistan’da savaşan olmak istemiyoruz
refid:13106936 ilişkili resim dosyası

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, ABD’nin, yeni Afganistan stratejisi kapsamında Türkiye’den asker talebinde bulunmasıyla ilgili olarak, “Etkinlik artacak ama şekline biz karar veririz. Savaşan durumunda olmak istemiyoruz” dedi.

Ürdün’den Türkiye’ye dönüşünde uçakta gazetecilere ABD’nin asker talebini değerlendiren Gül, “Sadece askerle çözüm olmaz. Afgan halkının da kazanılması lazım. Afgan ordusunun eğitilmesi gerekli ve ordınun teçhizat esikliğinin giredilmesi şart” diye konuştu.

Kuş gribi mi itlaf edelim

Türkiye’nin, çatışma dışında Afganistan’a daha çok katkı için çalışma yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin muharip güç göndermesi durumunda Taliban dahil herkesin saygı duyduğu gücün ortadan kalkıcağını vurguladı.

Afganistan’da yeni strateji için bir yıldır çalıştıklarını dile getiren Gül, şöyle konuştu:

“Bizden beklenti hiçbir ülkenin yapamayacakları konularla ilgili. Afganistan’da muhaliflerin siyasete dahil edilmesi katılması bunlardan birisi. Halkın gönlünü kazanmak gerekiyor. Yoksa ne yapacaksanız, itlaf mı edeceksiniz? Kuş gribi değil ki bu. Bu nedenle de Türk askerinin çatışma ortamının dışında tuıtulması gerekiyor. Çatışma ortamına girmek Türkiye’nin yapabileceklerini sınırlar.”

İran’da gidişat iyi değil

Gül, “Amerika bunu bilmiyor mu?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “ABD, Türkiye’nin Afganistan’daki önemini takdir ediyor. Çalışmalarımızdan memnun. Biz Afganistan’da daha çok iş yapacağız. Avantajlarımızı kullanıp, barışa katkı sağlayacağız”.

İran’ın nükleer faaliyetleriyle de ilgili konuşan Gül, “Gidişat iyi değil” yorumunu yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle