GeriDünya Afgan zirvesi Avrupa'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afgan zirvesi Avrupa'da

Afgan zirvesi için Ankara seçeneği gündemden düştü. Yeni hükümet çalışmalarını Kabil'de yürütmek isteyen Kuzey İttifakı ABD'den gelen baskılar sonucu, geniş tabanlı bir hükümet kurulması için ülke dışında toplanmayı kabul etti. Bir hafta içinde düzenlenmesi beklenen konferans, Almanya, İsviçre veya Avusturya'da toplanacak.

Afganistan'da Kuzey İttifakı'nın kontrolü ele geçirmesinin ardından, ülkede gelecekte görev alacak hükümetle ilgili çalışmalar da ivme kazanıyor. Kuzey İttifakı yetkilileri ile görüşmelerde bulunan BM özel temsilcisi, geniş tabanlı bir hükümet kurulabilmesi için ülke dışında düzenlenmesi planlanan konferansın, bir hafta içinde yapılabileceğini söyledi.

Hükümet kurma çalışmaları, Kabil'de bulunan bir Rus heyeti ve Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te ABD temsilcisi James Dobbins tarafından yürütülüyor. ‘‘Hükümetle ilgili görüşmeler, Kabil'de yapılsın’’ israrından vazgeçen Kuzey İttifakı, hükümetin kurulmasıyla ilgili konferansa katılacağını açıkladı. Taşkent'teki görüşmelerde, ABD temsilcisi Dobbins ile biraraya gelen Kuzey İttifakı'nın Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, hükümet kurma görüşmelerinin, Almanya, İsviçre veya Avusturya'da yapılabileceğini ifade etti. Yürütülen görüşmelerden sonra görüşlerini belirten BM özel temsilcisi Fransesco Vendrell, Afganistan'da gelecekteki hükümet konusunda iyimser olduğunu söyledi.

RUSYA'NIN ROLÜ

Afganistan'da hükümetin kurulması yönelik çalışmalarda, Moskova'nın çok önemli bir rol üstlendiği belirtiliyor. Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, 12 yetkiliden oluşan heyetin, Kabil'de çok yararlı görüşmeler yaptığını söyledi. Heyet, dün de eski dvlet başkanı Burhaneddin Rabbani ile bir araya geldi. Heyet, Kabil'deki Rus Büyükelçiliği'nin yeniden açılması için de çalışmalara başladı.

RABBANİ UYUMLU

Ülkede geniş tabanlı, tüm etnik kesimlerin katılımıyla kurulacak bir hükümete onay veren Rabbani'nin, bu kez otomatikman cumhurbaşkanı olmayacağı ifade ediliyor. Beş yıl aradan sonra Kabil'e geri dönen Rabbani, Kuzey İttifakı'nın başkente iktidarı ele geçirmek için girmediğini söyledi. Rabbani, ‘‘kurulacak geniş tabanlı bir hükümeti memnunlukla karşılarım’’ diyerek, Afganistan'da siyasi istikrar istediğinin mesajını verdi.

3 YIL İÇİNDE SEÇİM

Özel temsilci Vendrell, Afganistan'da seçimlerinin 3 yıl içinde yapılabileceğini tahmin ettiğini söyledi. Vendrell, Afganistan'da oluşturulması planlanan geçici hükümetin 2 yıl görev yapabileceğini ümit ettiğini, yapılacak ulusal nüfus sayımının seçmen listesinin hazırlanmasına yardım edeceğini söyleyerek, seçimlerin 2.5 ya da 3 yıl arasında yapılabileceğini vurguladı.

Topuklu pabuç alsak mı

Göze hoş görünebilecek herşeyi insan hayatından silmeye çalışan Taliban rejimi, Afgan kadınlarının topuklu ayakkabı giymesini de yasaklamıştı. Taliban'ın başkent Kabil'den çekilmesiyle birlikte topuklu pabuçlar da yeniden piyasaya çıktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle