GeriDünya Afgan TV’si yayında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afgan TV’si yayında

Kabil televizyonu 16 yaşındaki Meryem ile beş yılın ardından yayın hayatına tekrar başladı. TV görevlileri Kabil’in düştüğü 13 Kasım’dan buyana yayını başlatmak için gece gündüz çalıştı.

Afganitan'ın başkenti Kabil'in 13 Kasım günü Kuzey İttifakı'nca ele geçirilmesinden sonra koyu şeriatçı Taliban rejiminin yok oluşundaki kazanımlar sürüyor. Kabil televizyonunun yayını, 16 yaşındaki Meryem Şakebar'ın sunuculuğunda, 5 yıl süren karanlıktan sonra dün başladı. Kabil televizyonu ana vericisi savaşta yıkıldığından başkentte 30 yıllık eski bir antenle, 10 watt gücünde yayına başlayabildi.

5 yıl önce 11 yaşındayken, Taliban, televizyonu yasaklamadan önce çocuk programları sunan Meryem, krem-kahverengi şık başörtüsüyle yerel saatle 18:00'de kameranın karşısına geçip 3 saatlik ilk yayını sundu. Programın ardından ramazan ayı dolayısı ile Kuran-ı Kerim okundu. Ardından müzik, çizgi film, sohbet, Dari ve Puştu dillerinde haberler verildi.

Meryem ile birlikte ilk programı sunan Şemseddin Hamid, Kabil ele geçirildikten 6 gün sonra televizyonun yayına başlayabilmesinin önemli bir başarı olduğuna dikkat çekti. Hamid, ‘‘Artık yeni günlerde hiçbir sansür olmayacak. Tüm Afgan halkı her türlü gelişmeden, gelişimden haberdar edilecek’’ diye teminat verdi.

Kabil televizyonu müdürü Humayun Ravi, yaptığı açıklamada ‘‘Nihayet yayına başladık. Teknisyenler, Taliban'ın silindiği 13 Kasım'dan beri televizyon yayınını başlatmak için gece gündüz 24 saat çalıştı. Televizyonumuzu mükemmel duruma getireceğiz. 24 saat yayın yapacağız’’ dedi.

Eylül 1996'da gaddarca Kabil'i ele geçiren ve meşru hükümeti yıkan Taliban, sadece radyodan propaganda yayını yapıyordu. Çok az sayıda bazı korkusuz kişiler, ağır cezayı göze alarak çanak antenle uydu yayınlarını izliyordu. Halk, korkudan bütün televizyonlarını Taliban’ın göremeyeceği yerlerde gizlemeye çalışmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle