GeriDünya Afgan seçimlerinde sonuç karışık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afgan seçimlerinde sonuç karışık

Afgan seçimlerinde sonuç karışık
refid:12323564 ilişkili resim dosyası

Afganistan'da Hamid Karzai'nin seçim kampanyasını yürüten ekip, seçimleri ilk turda kazanacak kadar oy aldığını açıkladı.

Karzai'nin kampanya sorumlusu Din Muhammed, oy sayımlarının Cumhurbaşkanı'nı açık ara önde gösterdiğini ileri sürdü. Ancak seçimin diğer güçlü adayı Abdullah Abdullah'ın taraftarları da seçimi kazandıklarını iddia etti. 

Muhammed, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "İlk sonuçlar Cumhurbaşkanı'nın önde olduğunu gösteriyor. İkinci tura gitmeyeceğiz." dedi.

Anketler son güne kadar Hamid Karzai'nin, yarıştan önde çıkabileceğine işaret ediyordu. Karzai'nin seçimi ilk turda kazanabilmesi için, kullanılan oyların en az yüzde ellisini alması gerekiyor.

Şayet adaylardan hiçbiri yüzde elliyi tutturamazsa, Afganistan'da Ekim ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapılacak. Bu arada, Seçim Komisyonu da oy sayımının tamamlandığını ve sonuçların önümüzdeki hafta açıklanacağını belirtti.

Komisyon yetkilisi Zekeriya Barakzai, "Seçimlere katılım ülkenin güneyinde, kuzeyinde ve merkezinde farklıydı. Ancak yine de yeterli oranlardaydı. Seçimlere katılımın yüzde 40 ila yüzde 50 oranında çıkmasını bekliyorum." diye konuştu.

Milyonlarca Afgan Taliban'ın tehditlerine karşın sandık başına gitmiş ve oy kullanmıştı. Seçim günü çeşitli şiddet olayları yaşanmasına karşın, Birleşmiş Milletler seçim merkezlerinin büyük bölümünün işler durumda olduğunu belirtmişti.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle