Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afgan kadınının inadı

  Hürriyet Haber
  17.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’da devlet başkanlığı seçimleri 20 Ağustos’ta yapılacak. Daha önce boykot çağrısı yapan Taliban, ilk kez, doğrudan oy verme merkezlerinin hedef alınacağını açıkladı. Afgan kadını ise artan tehdide rağmen demokrasi inadını sürdürüyor.

  Hem seçilmek isteyenler, hem de oy verecek kadınlar kararlı. İşte birkaç örnek:

  Netbibi Ömeri: Bölge meclisine yeniden seçilmek istiyor. 40’lı yaşlardaki bu anne, mitinglerde tesettürlüydü. Buna rağmen, Kalaşnikofu elden bırakmayan eşinin ve kocasının sürekli koruması altında. Ömeri, “Durum kritik. Eğer bu işi halledemezsek, ülke çökecek” diyor. Ölüm tehditlerinin çoğunu, sırf kadın olduğu için almış.

  Okmina: Bölge meclisine aday olup seçim kampanyası yürütmesine rağmen soyadını medyadan saklıyor. Zaten mitinglerde de, kadın değil, erkek gibi giyiniyor. Şalvarı ve gömleğiyle, “Seçim döneminde güvenlik yeterli değil. Ben de ülkenin ücra köşelerinde dolaştığım için bu yolu seçtim. Kadının sesi hep bastırılıyor” diyor.

  Riyahana ve Feride Kavun: 18 yaşındaki iki kardeş, Taliban tehdidi yüzünden liseye gidemeyip evde eğitim alan kızlardan. İlk kez oy verecekler. Üniversiteye yeni başlayan Feride, “Seçmen olduğum için çok mutluyum. Ülkemin kaderinde söz sahibi olacağım. Annem bunu hayal bile edemezdi” diyor.

  Hedef 5 milyon

  Afgan dernekleri, 17 milyon seçmen içinden 5 milyon kadının perşembe günü oy kullanmasını hedefliyor. 41 devlet başkanı adayından 2’si kadın. Bölge meclisine aday olanların ise yüzde 11’i...
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı