GeriDünya Afgan hükümetinde 2 kadın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afgan hükümetinde 2 kadın

Taliban'ın burkalara mahkûm ettiği, yabancı yayınların ‘Yüzleri olmayan kadınlar’ dediği Afgan kadınların kaderi, dün tarihi uzlaşmayla değişti. Sokağa çıkması, okula gitmesi, çalışması yasaklanan kadınlar artık iktidarı paylaşacak.

Afganistan'da iktidarı üstlenecek, geçici 30 kişilik yönetimde, tüm etnik ve dini yapılar olduğu kadar, kadınlar da temsil edildi. Hamid Karzai başbakanlığındaki geçici yeni yönetimde Dr. Sima Samar, ‘Kadın Sorunlarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı’ oldu.

Afganistan'ın ilk kadın generali olarak tanınan ve aynı zamanda Kabil'deki Kadın ve Çocuk Hastanesi'nin başhekimi olan Süheyla Sıddık da, Halk Sağlığı Bakanlığı görevine getirildi. Dr. Sıddık hükümette, bağımsızları temsilen yer aldı.

Sima Samar, eski Afgan kralı Zahir Şah'ın Roma heyetinden. 44 yaşındaki Başbakan Yardımcısı Samar, sürgünde yaşadığı Pakistan'ın Ketta kentinde ‘Şüheda’ adlı gönüllü kuruluşu yönetiyordu. 1989 yılında kurulan bu örgüt Afgan kadın ve çocuklarına eğitim ve sağlık hizmeti veriyor. Sovyet işgalinden sonra Afganistan'dan kaçan Dr. Samar, Pakistan'daki mülteci kampında hizmet verdikten sonra 1987'de bir hastane açtı. Samar'ın yönettiği Şüheda örgütü Afganistan'da da 4 hastane, 3 klinik kurdu. Afganistan'ın kırsal kesiminde 17 bin 400 öğrenciye eğitim götürüyor. Pakistan'ın Ketta kentinde açtığı okulda da 1000 kadar Afgan kızı öğrenim görüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle