GeriDünya AfD Eşbaşkanı Petry istifa mı ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AfD Eşbaşkanı Petry istifa mı ediyor

AfD Eşbaşkanı Petry istifa mı ediyor

Almanya’da seçim zaferi yaşayan aşırı sağcı parti AfD’de Eşbaşkanı Frauke Petry istifa sinyali verdi. Petry ile birlikte daha başka milletvekillerini de AfD’den kopabileceği konuşuluyor.

AŞIRI sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD) pazar akşamı zafer sarhoşluğu yaşadı. Genel seçimlerde yüzde 12.6 oy alarak, üçüncü büyük parti oldu. Parti yönetimi pazartesi günü seçim zaferini basın önünde kutlayacaktı. Ancak Eşbaşkan Frauke Petry, AfD’nin sevincini kursağında bıraktı. Petry, Meclis’te AfD Grubu’na dahil olmayacağını söyledi. Petry’nin ardından Mecklenburg Vorpommern Eyalet Meclisi’nde dört AfD milletvekili ayrı grup kurdu. Petry ise istifa edeceği iddialarını hatırlatan gazetecilere, “Ben o adımı atacağım” yanıtını verdi.

AŞIRI SAĞ ELE GEÇİRDİ
Şimdi Petry’nin ardından, Federal Meclis’e seçilen AfD milletvekillerinden kaçının gideceği merak ediliyor. Petry’ye yakın 10 milletvekili bulunuyor. Ancak Federal Meclis’te grup kurmaları için 36 milletvekili gerekiyor.
Petry’nin istifa etmesi halinde yerine, partinin en aşırı sağ kanadının sözcülerinden Björn Höcke’nin getirilmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle