GeriDünya Af Örgütü: Rehineler serbest bırakılsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af Örgütü: Rehineler serbest bırakılsın

Uluslararası Af Örgütü Irak'ta, aralarında gazeteci, yardım kuruluşu çalışanları ve sivil işadamlarının da bulunduğu çok sayıda yabancının rehin alındığını belirterek, Japon uyruklu yardım kuruluşu çalışanları Noriaki Imai, Nahoko Takato ve gazeteci Soichiro Koriyama için Mücahit Tugayları'nın verdiği sürenin dolduğunu, bu üç kişinin hayatından endişe edildiğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ),açırılan 3 Japon rehine için verilen sürenin dolduğunu, bu rehinelerin hayatından endişe edildiğini bildirdi. Örgüt, 11 Nisan'dan beri 24 kişinin daha kaçırıldığını belirterek rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

UAÖ'tan yapılan açıklamada, Irak'taki Mücahit Tugayları'nın, Japon uyruklu yardım kuruluşu çalışanları Noriaki Imai, Nahoko Takato ve gazeteci Soichiro Koriyama için verdiği sürenin dolduğunu hatırlatarak bu kişilerin hayatından endişe edildiğini bildirdi. Geçen perşembeden beri rehin tutulan Japon rehineler için Örgüt, "Irak'taki tüm silahlı gruplara rehine alma uygulamasını sona erdirmeleri ve tüm rehineleri derhal serbest bırakmaları" çağrısında bulundu.

11 NİSAN'DAN BERİ 24 KİŞİ DAHA KAÇIRILDI

UAÖ açıklamasında, Irak'taki silahlı grupların rehineleri ölüm tehdidi altında tutarak uluslararası insancıl hukukun temel bir kuralını ihlal ettiği belirtilerek şöyle denildi:

"Petr Klima, Michal Kubal ve Vit Pohanka adlı üç Çek gazeteci 11 Nisan'da taksiyle Bağdat'tan Amman'a giderlerken silahlı kişilerce kaçırıldı. En az 24 kişi kaçırıldı ve hala hiçbirinin akıbeti bilinmiyor. Kaçırılanlar arasında İsrailli bir Arap, Suriye kökenli bir Kanadalı, beş Ukraynalı, üç Rus ve farklı milletlerden kişiler bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle