Dünya Haberleri

DÜNYA

  Adaylar işi şakaya vurdu

  Zeynep GÜRCANLI
  17.10.2008 - 08:35 | Son Güncelleme:

  ABD’de başkan adaylarının birbirlerini kıyasıya eleştirdiği başkanlık seçim kampanyasında, “silahlar” bir gece için indirildi, sert sözler yerini karşılıklı şakalara, hatta övgülere bıraktı.

  ABD Başkan adayları Demokrat Barrack Obama ve Cumhuriyetçi John McCain dün akşam 63. Alfred E.Smith Vakfı geleneksel akşam yemeğine katıldılar. New York’ta gerçekleşen yemekte, fakir çocuklar için 4 milyon dolar bağış toplandı.

   

  Bir gece önceki karşılıklı sert çıkışlarına rağmen, iki başkan adayı New York’taki yardım gecesini, birbirlerine yüklenmek için değil, daha çok “kendi kendileriyle” ve kampanyaları ile “dalga geçmek” için kullandılar.

   

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  “DANIŞMANLARI ATTIM, MUSLUKÇU JOE’YU İŞE ALDIM…”

   

  McCain, Obama ile karşılıklı tartışmalarında, demokrat başkan adayını vergileri arttırma planı yüzünden “muslukçu joe’nun Amerikan rüyasını elinden almakla” eleştirmişti.

   

  McCain’in “Muslukçu Joe” çıkışı, Obama ile tartışmasında kendisine en çok destek kazandıran sözleri oldu. Bunu, dün geceki yardım yemeğinde de kullanan McCain, “tüm siyasi danışmanlarımı işten atıp, yerlerine bir tek Muslukçu Joe’yu aldım” dedi.

   

  “AHIRDA DEĞİL, KRİPTON GEZEGENİNDE DOĞDUM..”

   

  Obama ise, Cumhuriyetçilerin radikal gruplarının hakkında ortaya attıkları “gerçekte Müslüman” iddialarına ve McCain’in yardımcılığına aday olan Alaska Valisi Sarah Palin’in “teröristlerle zaman geçiriyor” sözlerine yanıt verdi. Obama, süpermen’e atıfta bulunarak, “Benim hakkımdaki söylentilerin aksine, hayır, ahırda doğmadım. Aslında Kripton gezegeninde doğdum, babamın adı Jor-El ve dünyayı kurtarmaya gönderildim” diye konuştu.

   

  “OBAMA BANA İSİM TAKTI; GEORGE BUSH”

   

  Senatör McCain, Obama ile bir önceki canlı televizyon tartışmasında, demokrat adaydan “şuradaki” diye bahsetmiş, bu nedenle büyük eleştiri almıştı. Obama ise McCain’i, “George Bush’un politikalarının destekçisi ve takipçisi” olarak nitelendirmişti.

   

  McCain, bu iki konuya atıfta bulunarak, tek bir şakayla, mesajını verdi:

  “Onun arkadaşı olarak Barrack’a “şuradaki” dedim. O hiç alınmadı. Aksine, o da bana karşılığında bir takma ad buldu; George Bush..”

   

  “GÖBEK ADIM HÜSEYİN DEĞİL, STEVE…”

   

  Cumhuriyetçilerin göbek adı Hüseyin’den yola çıkarak, “Obama aslında gizli Müslüman” iddialarına da şakayla karşılık veren Obama, McCain’in kendisine yönelik “şuradaki” hitabına da yanıt verdi:

  “Barrack adını babamdan almışım. Barrack, swahili dilinde ‘şuradaki’ anlamına geliyor…”

   

  Göbek adı Hüseyin konusunda ise, “herhalde göbek adımı koyan kişi, bir gün ABD Başkanlılığı için aday olacağımı düşünmemiş” diyen Obama, “Size 4 Kasım öncesindeki seçimlerdeki büyük sürprizi şimdi açıklıyorum; Aslında benim adım Hüseyin değil, Steve. Barrack Steve Obama…” diye konuştu.

   

  KARŞILIKLI ÖVGÜLER

   

  Yemekte iki başkan adayı, karşılıklı övgülerde de bulundular. McCain, Demokrat rakibi Obama’yı “büyük yeteneği, enerjisi ve kararlılığı” için övdü ve “Kendi partisindeki ve bunun ötesindeki pek çok kişiye ilham vermesi boşuna değil” dedi.

   

  Obama ise, Cumhuriyetçi McCain’in askerlik geçmişine ve Vietnam’daki esaret günlerine atıfta bulunarak, “pek az Amerikalı ülkelerine McCain kadar onur vermiştir” dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı