Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ada'da ayin gerginliği

  Hürriyet Haber
  13.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık bin Kıbrıslı Rum'un bugün Türk topraklarına geçerek Karpaz'daki Apostol Andreas Manastırı'nda yapacağı ayin, Ada'da yeni bir gerginliğe neden oldu. Ziyaretin KKTC'nin tanınması anlamına geleceğini öne süren fanatik Rumların tehditleri yüzünden Yeşil Hat'ta kanlı olayların patlak vermesinden korkuluyor.

  1996 yılında Derinya'da iki Rum'un ölümüyle sonuçlanan sınır çatışmalarında aktif rol oynayan Rum Anti-İşgal Hareketi adlı fanatik örgüt, Türk makamlarından izin alan Rumların KKTC'ye geçişlerini engelleyeceğini duyurdu. Örgüt ayrıca, birkaç noktadan Türk sınırını delerek Karpaz'a ‘Formalitesiz’ ziyaret yapacağını iddia etti. Bu sabah, Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Ohi (Hayır) meydanında toplanarak harekete geçmeyi planlayan Anti-İşgal Hareketi'nin olası tahriklerine karşı Türk ve Rum tarafında sıkı güvenlik önlemleri alındı.

  KKTC Dışişleri Bakanlığı, Yeşil Hat'tın güvenliğinden sorumlu olan Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nü uyararak çıkacak olaylardan Türk tarafının sorumlu olmayacağını bildirdi ve tampon bölgede önlemlerin gözden geçirilmesini istedi.

  RUM FANATİKLER

  Rum Polis Genel Müdürü Andreas Angelides de, Rum fanatikleri sağduylulu davranmaya çağırdı ve Derinya'daki benzer kanlı olayların yaşanabileceğini anımsattı.

  Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanides, Ortodokslar için en kutsal mekanlarından biri kabul edilen Apostol Andreas Manastırı'na yapılacak ziyaretin, hiçbir şekilde KKTC'nin tanınmasına yol açmayacağı konusunda eylemcilere güvence verdi. Ziyaretçilerin KKTC'ye geçerken vize harcı yatırmayacağını ve hiçbir belge imzalamayacağını belirten Stilyanides, sınır delme girişiminin Rum Hükümeti'ni uluslararası platformda zor durumda bırakacağını kaydetti. Hz.İsa'nın 12 havarisinden biri olan ve Hristiyanlığın Kıbrıs'ta yayılmasına öncülük eden Aziz Andreas'ın mezarının bulunduğu manastıra yapılacak ziyaret, Rumlar için hac niteliği taşıyor. Son iki yıl içinde üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ziyarete genellikle, yakınları hasta ve sakat olan Rumlar katılıyor. Tıptan umudunu kesen Rumlar, yakınlarının mumdan maketlerini manastıra getirerek Tanrı'dan yardım diliyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı