GeriDünya Aceh’e ilahiyatçı istediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aceh’e ilahiyatçı istediler

TSUNAMİZEDE Endonezya’nın Aceh bölgesine asker göndermeyi düşünen Başbakan Erdoğan, bunun yerine ilahiyatçı talebiyle karşılaştı.

Partisinin geçen hafta yapılan MYK toplantısında Aceh’e Türk askeri gönderme planından söz eden Erdoğan’ın, dün Cakarta’daki temasları sırasında da bu konu açılmadı. Erdoğan’ın Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ve yardımcısı Yusuf Kala ile görüşmelerinde açılmayan asker gönderme düşüncesi, Erdoğan ve Yudhoyono’nun ortak basın toplantısında, bir gazetecinin sorusuyla gündeme geldi. Erdoğan, önce asker gönderme düşüncesi ile ilgili iddiaları ‘dedikodu’ diye niteledi. Ardından da şu açıklamayla dolaylı bir biçimde doğruladı: ‘Biz bu konuda sadece bizden asker talebi gelirse bunları değerlendireceğiz dedik.’

TÜRK İLAHİYATÇILAR

Erdoğan
ve Yudhoyono görüşmesinde, iki ülke ilahiyatçılarının işbirliği konusu görüşüldü, bu konuda ortak çalışmalar yapılması kararı alındı. Yudhoyono, ortak basın toplantısında Erdoğan ile bu konuda görüş birliğine vardıklarını açıkladı. Erdoğan ile Endonezya’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da iki ülke ilahiyatçılarının karşılıklı ziyaretlerle işbirliğine girip ortak çalışmalar yapacaklarını bildirdi. Türkiye’nin Endonezyalı ilahiyatçılara özellikle eğitim alanında katkı sağlayabileceğini belirten Bardakoğlu, bu alanda Malezya ve bazı Afrika ülkeleri başta olma üzere diğer Müslüman ülkelerle de işbirliği içinde olmak istediklerini söyledi.

‘Sadece Hıristiyanlarla değil, Müslümanlar arasında da diyalog gerekli’ diyen Bardakoğlu, ‘Müslüman ülkelerin karşılıklı birbirlerini tanımalarını, iyi bir din anlayışını 21. yüzyıla birlikte taşımanın yollarını birlikte bulmaları gerekiyor’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle