GeriDünya AB’ye vizesiz girişte yeni sistem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’ye vizesiz girişte yeni sistem

AB’ye vizesiz girişte yeni sistem

AVRUPA Birliği (AB), serbest dolaşıma olanak veren Schengen Bölgesi’ne giriş çıkışların daha güvenli hale gelmesini sağlamak amacıyla, ABD’nin yıllardır uyguladığı ve bu ülkeye girişlere elektronik onaya dayanan ESTA’nın bir benzerini devreye sokmaya hazırlanıyor. Yolculuklara ilişkin onay ve bilgi sistemi olan ETIAS’ın 2021’de devreye girmesiyle birlikte Schengen Bölgesi’ne vizesiz girme hakkına sahip olan kişiler ‘ön onay’ almak durumunda kalacak.

GÜVENLİK KAYGILARI

Sistem ABD’yi de kapsayacağı için, “AB, ABD vatandaşlarına vize uygulayacak” yorumlarına neden olsa da bu değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor. Şu an Schengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat etme hakkına sahip, ABD de dahil, 61 ülkenin vatandaşları ETIAS sonrasında da bu haklarını koruyacak.
AB, bu uygulamayla üye ülkelere gelecekler hakkında önceden bilgi sahibi olacak. Yasal düzenleme çalışmaları 2016’dan bu yana yürütülen ETIAS, tamamen elektronik bir uygulama olacak ve Schengen Bölgesi’ne girecek kişiler hakkında detaylı bir güvenlik araştırmasına dayanacak. Yolcuların ETIAS için internet üzerinde belge doldurması gerekiyor. ETIAS’tan onay çıkmaması halinde Schengen’e vizesiz girme hakkı olsa da girişe izin verilmeyecek. ETIAS, Schengen vizesi almak durumunda olan kişileri ise kapsamıyor. ETIAS’tan alınan onay üç yıl geçerli olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle