GeriDünya AB’ye üyelik sürecine Berlin’den fren iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’ye üyelik sürecine Berlin’den fren iddiası

AB’ye üyelik sürecine Berlin’den fren iddiası

Almanya ve bazı AB üyesi ülke hükümetlerinin, 19 ile 20 Ekim tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek zirvede AB Komisyonu’ndan, Türkiye’nin AB üyelik kriterlerini yerine getirip getirmediğiyle ilgili rapor hazırlamasını isteyeceği iddia edildi.

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre; rapor talebinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin dondurulması söz konusu olabilecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel daha önce yaptığı açıklamada Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını AB Komisyonu zirvesinde ele alacaklarını duyurmuştu.

‘BAZI ÜYELER SICAK BAKMIYOR’

AB ile Türkiye arasında süren tam üyelik müzakerelerine son verilmesi için üye 28 ülkenin tümünün onayı gerekiyor. Der Spiegel haberinde Türkiye ile üyelik görüşmelerine son verilmesine kimi AB ülkelerinin sıcak bakmadığı da yer aldı. Haberde, üye ülkelerin Türkiye’ye yapılan para yardımının azaltılmasına daha sıcak baktığı da belirtildi. AB, 2014 ile 2020 yılları arasında Türkiye’ye 4 milyar 500 milyon Euro (19 milyar TL) para yardımı yapma kararı almıştı. Aradan geçen üç yıllık süre içinde Türkiye’ye sadece 250 milyon Euro (1 milyar TL) ödendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle