GeriDünya 'AB’nin seçici ilişki biçimini kabul etmiyoruz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'AB’nin seçici ilişki biçimini kabul etmiyoruz'

'AB’nin seçici ilişki biçimini kabul etmiyoruz'

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Genel İşler Konseyi’nin önceki gün kabul ettiği sonuç belgesine ilişkin, “AB bu açıklaması ile 18 Mart anlaşmasına uymayacağını ilan etmiştir. AB’nin sadece kendi çıkarına gördüğü göç, terör, ulaştırma, enerji gibi alanlarda Türkiye’yi kilit ortak göreceği ve ülkemize karşı sözlerini ve taahhütlerini yerine getirmekten imtina edeceği seçici bir ilişki biçimini kabul etmemiz mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada başta Avusturya olmak üzere bazı üyelerin Türkiye karşıtı zihniyetinin Genel İşler Konseyi’nden sonuç belgesi olarak çıktığını belirtti. Bir yandan yargının bağımsızlığından bahseden açıklamanın bir yandan da yargıya intikal etmiş 2 Yunan askeri ve AB vatandaşları konusunda beklentilerini dile getirerek yargıya mesaj verdiğine dikkati çeken Çelik, özetle şöyle dedi:

AB’nin Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs meselesinde objektiflikten uzak, tarafgir, ilkel mahalle dayanışmasına dayalı yaklaşımını ciddiye almamız da mümkün değildir.

18 Mart mutabakatının devamının önemini vurgulayan açıklamanın, mutabakatın asli unsurları olan yeni fasılların açılmasında ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde hiçbir adım atılmayacağını söylemesi, vize muafiyetinden bahsetmemesi dürüstlükten uzak bir yaklaşımdır. AB bu açıklaması ile 18 Mart anlaşmasına uymayacağını ilan etmiştir.     

Avusturya’nın Türkiye-AB ilişkilerini bitirme niyeti bazı üye ülkelerin de desteğiyle AB pozisyonu haline getirilmiştir. Biz değerler Avrupa'sını temsil eden bir AB’ye üye olmak istiyoruz. Aşırı sağın normalleştirildiği ve AB’nin kendi kurucu değerlerinden uzaklaştığı bir AB ne üyelerine ne adaylarına gelecek vaat edebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle