Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Ablukayı hafifletin’

  Cansu ÇAMLIBEL/WASHINGTON
  10.06.2017 - 00:38 | Son Güncelleme:

  Katar krizinde diğer Müslüman ülkelerin arabuluculuk çabaları tansiyonu düşürmeye yetmeyince ABD devreye girdi. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar’a tavır alan Körfez ülkelerine ablukayı hafifletme çağrısı yaptı. Başkan Trump ise Katar’a yüklendi.

  Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dün apar topar kameraların karşısına geçti ve Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında diplomatik krize ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Tillerson, teröre ideolojik, finansal ve askeri desteği kesmek için Arap dünyasında siyasi ifade özgürlükleri yönünde gelişme kaydedilmesinin şart olduğuna değinerek  “İslami aşırıcılıkla mücadele edebilmek ve siyasi aktivizmin şiddete dönüşmesini engellemek için marjinal seslerin kendilerini siyaseten ifade edebileceği fırsatlara imkan tanınmalı” dedi.

  Bölgedeki aktörler arasında daha fazla sertleşme yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Tillerson, şöyle konuştu: ‘Katar’ı komşularının kaygılarına duyarlı olmaya davet ediyoruz. Katar’ın siyasi ifadeleri aktivizmden şiddete taşıyan grupları desteklediği bir tarihi var. Katar Emiri, teröristlerin ülkesinden atılması ve mali desteğin kesilmesinde gelişme kaydetti ancak daha fazlasını daha hızlı bir biçimde yapması şart. Diğer aktörler de kendi sınırları içindeki şiddet örgütlerine desteği kesecek adımlara devam etmeli. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ı Katar’a yönelik ablukayı hafifletmeye davet ediyoruz. Bu kuşatmanın insani sonuçları var. Yetersiz gıdanın olduğunu, ailelerin zorla birbirinden ayrıldığını ve çocukların okullarına gidemediğini görüyoruz. Bunların özellikle ramazan ayında istenmeyen sonuçlar olduğuna inanıyoruz, bunlar bir an önce çözülmelidir.”

  TRUMP KATAR’A YÜKLENDİ

  Başkan Donald Trump ise Tillerson’un aksine Katar’a sert mesajlar yollayarak, “Katar tarihsel olarak teröre en üst seviyede mali destek vermektedir. Artık buna son vermenin zamanı geldi. Görüşmelerimiz sonrasında Katar’a terörün finansmanını sona erdirmesi için çağrıda bulunmaya karar verdik” dedi.

  İşte Katar’ın Türkiye yatırımlarıİşte Katar’ın Türkiye yatırımları

  10 maddede Katar krizi10 maddede Katar krizi

  Türk jetleri Katar yolcusuTürk jetleri Katar yolcusu

  BAEden Katara İran ve Türkiye suçlamasıBAE'den Katar'a 'İran ve Türkiye' suçlaması

  Erdoğan: Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağızErdoğan: Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız

  Etiketler: ABD , Katar , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı