GeriDünya Ablukaya büyük öfke
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ablukaya büyük öfke

Ablukaya büyük öfke

İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ gösterilerinin birinci yıldönümünde dün on binlerce Filistinli, protesto için sokağa çıktı. Bölgeye tanklar yığan İsrail güçleri, protestoculara gaz ve gerçek mermiyle müdahale etti.

GEÇEN hafta başında Gazze Şeridi’nden fırlatılan füzelerin İsrail’in başkenti Tel Aviv’de bir konuta isabet edip 7 kişiyi yaralaması akabinde İsrail’in hava saldırılarıyla süren gerilim, dün bölgede düzenlenen “Milyonluk Toprak ve Dönüş Yürüyüşü” gösterileriyle yeniden yükseldi. İsrail ablukası altındaki Gazze’de “30 Mart Toprak Günü”nün 43’üncü yılı dolayısıyla Filistin’in her kesiminden insanların katıldığı gösteriler düzenlendi. Sabah saatlerinden itibaren on binlerce Filistinli, gösterilere katılmak üzere Gazze sınırına akın etti. Gazze’deki Eğitim Bakanlığı da, gösterilere geniş katılım sağlanması için dün tüm okulların tatil edildiğini duyurdu.

GAZLI MÜDAHALE

İsrail askerleri, Gazze Şeridi’nin doğu sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere katılan Filistinlilere gözyaşartıcı gaz, ses bombası ve gerçek mermiyle müdahale etti. Sınır hattına da tank gibi ağır zırhlı araçlar yığdı. Bu arada İsrail askerlerinin önceki gün Gazze’nin kuzeyinde düzenlenen gösterilere müdahalesinde başından yaralanan 20 yaşındaki Muhammed Cihad Cevdet adlı Filistinli hayatını kaybetti.

SAHADA TEDAVİ

Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilileri, dün öğleden sonra itibarıyla üç Filistinlinin öldüğünü, 316 göstericinin yaralandığını açıkladı. Gösterilerde yaralananlara sağlık hizmeti vermek için bölgede bulunan ilkyardım görevlileri, İsrail askerlerinin kullandığı gazdan etkilenen onlarca göstericinin sahada tedavi edildiğini belirtti. Onlarca Filistinli gönüllü üzerlerinde “floresan yeleklerle” göstericilerin sınırdaki çitlere çok fazla yaklaşmaması için önlem aldı.

Ablukaya büyük öfke

HAMAS: CİDDİ BİR ATEŞKES ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Hamas lideri İsmail Haniye, Gazze’deki insani krizin çözülmesi için Mısır’ın arabuluculuğunda İsrail’le “ciddi bir ateşkes” üzerinde çalıştıklarını belirtti. Haniye, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Mısır’ın arabuluculuğunda gerçekleştirilecek anlaşmanın, “saldırıların durdurulması, insani yardımların ulaştırılması, projelerin yürütülmesi ve sınırların açılması”nı kapsadığını belirtti. Ateşkes anlaşmasının, başta elektrik kesintisi olmak üzere kronikleşen birçok sorunun Gazze ablukası kaldırılarak çözülmesini de içerdiğini ifade eden Haniye, Mısır ve Filistinli diğer siyasi gruplarla “ciddi bir ateşkese” varmak amacıyla geçen çarşamba gününden bu yana görüşmeler yürüttüklerini kaydetti. İsrail, Gazze Şeridi’ne 2007 yılından bu yana ağır ambargo uyguluyor.

43 YIL ÖNCEKİ HAK GASPI İLE BAŞLADI

İsrail hükümeti, 30 Mart 1976’da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak altı kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı. “Toprak Günü” olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Filistinliler, 30 Mart 2018’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında, “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adıyla barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail askerlerinin 30 Mart 2018’den bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde, 200’den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle