GeriDünya ABD'ye terör suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'ye terör suçlaması

ABD'ye terör suçlaması
refid:10090764 ilişkili resim dosyası

Pakistan "ABD'nin saldırıları ülkeyi istikrarsızlaştırıyor ve teröristlere yardım ediyor" diye suçladı.

Pakistan hükümeti, ABD'nin militanları hedef alma gerekçesiyle Pakistan içinde düzenlediği füze saldırılarının ülkeyi istikrarsızlaştırdığını ve "teröristlere" yardım ettiğini savundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Sadık, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu saldırıların durumu istikrarsızlaştırdığını, böylece ne kendilerine, ne de Pakistan'a yardım ettiğini (ABD'nin) anlamasını istiyoruz. Onlar teröristlere yardım ediyorlar" diye konuştu.

Pakistan istihbarat yetkililerinin açıklamalarına göre, ABD güçleri sadece 23 Ağustostan bu yana, Pakistan'ın Afganistan sınırında olan bölgelerindeki hedeflere en az 11 saldırı düzenledi ve bu saldırılarda çoğu militan olduğu iddia edilen 100'den fazla kişi öldü.

ABD'nin nadiren doğruladığı ya da yalanladığı bu saldırılara Pakistan siyasi liderleri ve askeri yetkililer, ülkenin egemenliğinin ihlali olduğunu belirterek tepki gösteriyor. ABD'nin 7 yıldır yürüttüğü terörle savaşında önde gelen müttefiki olan Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınındaki bölgede karadan da düzenlediği ve ağustos ayı sonunda yoğunlaşan saldırılar, iki ülke ilişkilerinin gerilmesine ve İslamabad'ın resmi tepkilerine yol açıyor.

Bölgeden istihbarat yetkililerine dayanılarak verilen haberlere göre, ABD'nin en son dün gece kuzey Veziristan'da düzenlediği füze saldırısında 9 kişi öldü. Yetkililer, ölenlerin 6-8'inin yabancı militan olabileceğini, kimliklerinin belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınındaki aşiret bölgelerinde militanların üstlenmesinden kendisi de şikayetçi olan İslamabad, militanlarla mücadele için sınır bölgesine on binlerce asker gönderdiğine işaret ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle