GeriDünya ABD'ye tapan tarikat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'ye tapan tarikat

Güney Pasifik'te bulunan Vanuatu Cumhuriyeti'ndeki Tanna Adası'nda yaşayan bir grup köylü ABD'nin ‘Tanrı’ olduğuna inanıyor.

‘John Frum’ tarikatının üyeleri yıllardır dua edip bir gün Amerikalıların ülkeye mutluluk ve refah getirmesini bekliyor.

Herşey İkinci Dünya Savaşı sırasında köylülerin, Japonlarla savaşan siyah Amerikan askerlerine hayranlık duymalarıyla başladı. Bu askerlerden biri olan John Frum, Ada'dan ayrılırken ‘bir gün mutlaka döneceğim’ dedi. İşte o gün, bugündür Tanna Adası, 'mesihin' gelişini bekliyor.

Tanna Adası'ndaki ‘John Frum’ tarikatının üyeleri, Amerikalıların bir gün Ada'ya döneceğine, tüketim malları, mutluluk ve refah getireceğine inanıyorlar. Tarikat lideri Aisak Wan, ‘inançlarımıza bağlı olmayı sürdürürsek, Amerika bize zenginlik getirecek. Amerika’dan başka inanacak birşey olamaz' diyor.

Tarikat üyeleri, Amerikalılar gibi sıkı çalışma ilkelerine göre hareket ediyor, ekim ve hayvancılıkla uğraşıyor.

John Frum müridleri, bir ABD bayrağı dalgalanan köyün merkezinde bir de ibadet yeri inşa etmişler. Buraya tarikata mensup olmayanlar giremiyor. Belirli günlerde bir araya gelen müridler, birlikte ayin yapıp, kurtuluş gününün gelmesi için dua ediyorlar.

Vanuatu Cumhuriyeti, Hawai ile Avustralya arasında Güney Pasifik'te bir ada ülke. Vanuatu'nun 180 binlik bir nüfusu var, turizm gelir kaynaklarının başında geliyor. Balıkçılık ve egzotik meyve ihracatı da diğer gelir kaynakları. Tanna ise aktif ancak kraterine rahatlıkla ulaşılabilen volkanı, vahşi atlarıyla meşhur bir ada. Kişi başına düşen yıllık gelir ise Vanuatu'da 1200 dolar. Bu nedenle Tanna Adası'nın umudu dünyanın pekçok yerinde olduğu gibi ABD. Tanna'daki tek fark ABD'yi ‘Tanrı’ yerine koymaları ve ‘iyiliği’ Washington'dan beklemeleri.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle