GeriDünya ABD'ye iki şart koştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'ye iki şart koştu

ABD'ye iki şart koştu
refid:10102320 ilişkili resim dosyası

İran, şatlarının kabul edilmesi halinde ABD'yle doğrudan müzakerelere başlayabileceğini bildirdi. Ancak Cumhurbaşkanı Ahmedinejat, bunun için ABD'nin önüne iki şart koydu. İşte o şartlar...

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın basın danışmanı Mehdi Kalhor, "ABD, bölgedeki işgalci güçlerini çeker ve siyonist İsrail rejimini desteklemekten vazgeçerse bu ülkeyle doğrudan müzakerelere başlayabiliriz" dedi.

"Doğrudan müzakerelere ve ilişki kurmaya ihtiyacı olan İran değil, ABD'dir" diyen Kalhor, "Washington yönetimiyle yeniden diplomatik ilişkiye bugün her zamankinden daha az ihtiyaç duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Kalhor, "Şatlarının kabul edilmemesi ve ABD'nin İran'a karşı politikalarında değişikliğe gitmemesi durumunda müzakerelere başlamanın siyasi ahmaklık olacağını" söyledi.

İranlı üst düzey yetkililerin, "Washington yönetimi ile ön koşulsuz görüşmelere hazır oldukları" yönündeki açıklamaları basında yer almıştı.

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Partinin adayı Barack Obama, seçilmesi halinde İran ile nükleer enerji konusunda doğrudan müzakerelere başlanılabileceğini açıklamıştı.

ABD, İran'ı "şer üçgeninin bir parçası" olarak nitelerken, İran ABD'yi, "büyük şeytan" olarak niteliyor.

İran ve ABD arasında yaklaşık 30 yıldır doğrudan diplomatik ilişki bulunmuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle