GeriDünya Abdülhamid’in torunu mirasa sahip çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abdülhamid’in torunu mirasa sahip çıktı

Fransa’nın başkenti Paris’teki Drout müzayede salonunda Sultan 2’nci Abdülhamid’in küçük kızı Ayşe Sultan’a ait özel eşyalar, İsviçre’deki torunu Ayşe Rabia Nami’nin isteği üzerine tanınmış müzayedeci Vincent Wapler tarafından dün açık arttırmayla satıldı.

Olayı duyarak müzayededen birkaç gün önce Türkiye’den Paris’e gelen Sultan Abdülhamid’in torunu Osman Nami Osmanoğlu (87), Hürriyet’e yaptığı özel açıklamada, annesine ait özel eşyaların hiç olmazsa bir kısmının Türk devletine verilmesi için müzayede öncesi kızlarıyla birlikte Paris’te mahkemeye başvurduğunu söyledi.

Bunun üzerine, Topkapı Sarayı’na konmak üzere hediye edileceği daha önce açıklanan Ayşe Sultan’n elyazması ‘Babam Abdülhamit’ kitabı dışında, Nami Osmanoğlu’nun listesini verdiği 17 lotun satıştan çekilerek Türkiye’ye verilmesi kabul edildi.

PİJAMAYI ÇEKEMEDİK

Osman Nami Osmanoğlu, annesi Ayşe Sultan’ın eşyalarının satışa çıkarıldığını tesadüfen Paris’te yaşayan kızı Fethiye’nin internetten öğrenip kendisine ilettiğini söyledi. Osmanoğlu, ‘Beni en çok üzen annemin birçok özel eşyası yanında dedemin pijamasının bile satışa konması oldu. Maalesef pijamayı satıştan çektiremedik. Bu böyle ulu-orta yapılmamalıydı. Özel eşyaların çok büyük manevi değeri var, ben bu döneme ait tüm eserlerin Türk devletine verilmesini isterdim’ dedi.

Paris Adliyesi kararına göre, müzayededen çekilen parçalar yaklaşık iki hafta kadar sonra Topkapı Müzesi’ne gönderilmek üzere Paris Büyükelçisi Uluç Özülker’e teslim edilecek.

MÜZAYEDEYE NELER ÇIKTI

Açık arttırmada, yer alan özel eşyalar arasında Sultan Ayşe Osmanoğlu’nun hatıralarını yazdığı deri kaplı defter, Sultan Abdülhamit’in tuğrası, fildişi üzerine işlenmiş Osmanlı hanedanı foto plaketleri, Abdülhamit işlemeli pijama, Sultan’ın çalışma masası ile irili ufaklı 150’den fazla defter, kitap, gazete kupürü, fotoğraf, tablo, tuğra el yazmaları ve işlemeler vardı.

Osman Nami Osmanoğlu’nun kızları Fethiye ve Mediha da müzayede de hazır bulundu. Büyük annelerinin eşyalarının satışını hüzünlü gözlerle izleyen Osmanoğlu’nun kızları birkaç parça eşya aldılar. Sultan Abdülhamit’in pijaması gelen telefonla 5.500 Euro’ya, çalışma masası da 5.800 Euro’ya satıldı. Bu özel eşyaları Türkiye adına birinin aldığı ve hibe edeceği ileri sürüldü. Alıcının kimliği de açıklanmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle