Dünya Haberleri

  ABD'nin Saddam'ı devirme planında İran da devrede

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  18.12.2001 - 02:10 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i devirme planlarına Tahran'ın yeşil ışık yaktığı belirtildi. New Yorker dergisinde yazan Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh, Saddam karşıtı grupları barındıran Irak Ulusal Kongresi'nin (INC), Başkan Bush Yönetimi'ne yeni bir plan sunduğunu yazdı.

  Plan, Irak'ın yoğun bir şekilde havadan bombalanmasının yanı sıra ABD'nin binlerce özel birlik yollamasını içeriyor. Planda ayrıca yeni unsur olarak İran'ın katkısı yer alıyor. Buna göre, Tahran, muhalif INC'nin askeri güçlerinin İran sınırından güney Irak'a girmesine razı oldu.

  INC, Washington'un da onayını alarak Tahran'da bir temsilcilik de açtı. Seymour Hersh'un yazısında, bir savunma uzmanının, ‘‘Taliban'a karşı başarıyla mükemmel modeli bulduklarına inanıyorlar. Havadan bombardıman, özel birlikler, muhalif güçler ve ayaklanma’’ dediği ifade edildi. Aynı yazıda, INC Başkanı Ahmet Çelebi'nin Washington'da elinin güçlendiği de kaydedildi.

  ABD Yönetimi içinde, Irak'ta rejim değişikliği konusunun ayrıntıları hala ve yoğun olarak tartışılıyor. Dışişleri Bakanlığı ve CIA, Ahmet Çelebi başkanlığındaki INC'nin gücünün fazla güvenilir olmadığı görüşünü savunuyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı