Dünya Haberleri

  ABD'nin radikal İslamcıyla uzun savaşı

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  15.02.2006 - 09:34 | Son Güncelleme:

  ABD'nin radikal İslamcıya karşı uzun savaşı. Kuş gribi endişesi AB'yi sarıyor. İşte dış basından başlıklar.

  İngiliz The Guardian gazetesinde bu sabah özel dosya başlığı ile verilen haberde Amerikan yönetiminin tüm dünyada radikal İslamcılara karşı yeni bir takım operasyonlar hazırlığında olduğu belirtiliyor. Gazete Avrupa ülkelerinin ise Amerika’nın bu yeni operasyonlar planı konusunda kaygıları olduğuna dikkat çekiyor. Amerikan savunma bakanlığının yeni planı Kuzey Afrika’dan Uzakdoğu’ya kadar olan bölgede radikal İslamcılara karşı özel kuvvetlerin operasyonlarını artırmasını, izinsiz izleme ve dinlemelerin(telefon ve internet mesajları) yapılmasını ve istihbarat toplanmasını içeriyor. Gazete Pentagon’un bu yeni plana “Uzun savaş” adını verdiğini yazıyor.

   

  “Uzun savaş” operasyonları kapsamında Amerika ve müttefiklerinin birçok ülkede operasyonlar yapması öngörülüyor ve Amerikan yönetimi tüm operasyonlar neticesindeki risklerin de müttefiklerce paylaşılmasını istiyor. The Guardian “Uzun savaş” operasyonlarının mali kaynağının ise 513milyar dolarlık Amerikan 2007 savunma bütçesi olacağına dikkat çekiyor. Gazete ABD tarafından sunulan planın detaylarının Avrupalı hükümetler tarafından incelenmeye devam edildiğini ve değerlendirmelerin önümüzdeki birkaç hafta içinde sona ereceğini yazıyor. Amerikanın planına göre ılımlı İslam ülkelerinden de operasyonlara destek istenecek. Bu ifade şüphesiz Türkiye’nin “Uzun savaş” operasyonlarına dahil edilmesi durumunu akla getiriyor.

   

  /images/100/0x0/55ea6d19f018fbb8f87f225dİNGİLİZ HALKI TERÖRLE SAVAŞ KONUSUNDA NASIL ALDATILDI

   

  The Independent gazetesinin bu sabahki manşeti “Terör tehdidi: Büyük aldatma” şeklinde. Haberde Blair hükümeti, terör ile savaşta İngiliz halkını yanlış bilgilendirmek ve kendi yanlış politikaları ve uygulamaları konusunda bazı gazeteleri kullanmak ile suçlanıyor. Çeşitli olaylardan örnekler veren gazete 28 Şubat 2005 tarihinde başbakan Tony Blair’ın parlamentoda yaptığı konuşmadan alıntılara yer veriyor. Tony Blair, yeni terör yasasının geçmesi için yaptığı konuşmada İngiltere’de terör saldırısı hazırlığında olan yüzlerce kişi olduğunu ve bu kişilerin izlerinin sürülmesi için kendilerine daha geniş yetkiler verilmesi gerektiğini söylüyor. Independent başbakanın bu konuşmasını dinleyen herkes, yasa çıkar çıkmaz saldırı hazırlığında olan bu yüzlerce teröristin izleneceğini ve tutuklanacağını zannediyordu ama böyle bir şey olmadı aradan neredeyse bir yıl geçti ama başbakanın bahsettiği o yüzlerce terörist sanki buhar olup uçtu yorumunu yapıyor. Gazetenin verdiği örneklerden birindeİngiltere’de risin maddesi kullanarak saldırı yapacak bir grubun çökertildiği duyuruldu ama risin maddesi hiçbir zaman ortaya çıkmadı deniliyor. Aynı şekilde Old Traford stadına saldırı düzenleyecek bir çetenin yakalandığı açıklandı ama bu da yalandı diye yazılıyor. Gazete ayrıca Londra’da geçen yaz düzenlenen bombalı saldırıların ardından tüm siyasi partilerin teröre karşı uygulamalar ve yeni düzenlemeler konusunda bir konsensüs yakalama şansı olduğunu ancak Blair hükümetinin kendi başına aldığı kararlar, yaptığı açıklamalar ve muhalefeti eksik bilgilendirmesi ile bu şansı elinden kaçırdığını iddia ediyor. Independent haberinin sonuç kısmında “Netice itibari ile İngiliz kamuoyu teröre karşı savaş konusunda hükümet tarafından kandırılmış ve yanlış bilgilendirilmiştir” ifadelerini kullanıyor.

   

  /images/100/0x0/55ea6d19f018fbb8f87f225fKUŞ GRİBİ ENDİŞESİ AVRUPA'YI SARIYOR

   

  Fransız Le Figaro gazetesinin bu sabahki manşeti “Fransa için risk artıyor hastalık Avusturya ve Almanya’da” şeklinde. Gazete kuş gribinin Avusturya ve Almanya’da da görülmesinin ardından Fransız gıda güvenliği kurumunun yaptığı açıklamada tüm kanatlı hayvanların mümkün olduğunca tecrit edilmiş şekilde tutulmasını tavsiye ettiğini belirtiyor. Gazete kuş gribi riskinin Fransa için en üst düzeye çıktığını alınacak yeni önlemler konusunda tarım bakanlığının bu akşam bir toplantı yapacağını yazıyor.

   

  Le Monde gazetesi de Avrupa’da şu anda kuş gribi görülen ülkelerdeki son gelişmeleri aktarırken göçmen kuşların Afrika’ya dönüş yolu kuş gribi haritasını da ortaya koyuyor diye yazıyor.

   

  İspanyol El Pais gazetesi de manşet haberinde İspanya’da da kuş gribi endişesi yaşanmaya başladığını çünkü İspanya’nın da göçmen kuşların yolu üzerinde olduğunu belirtiyor. Gazete İspanyol hükümetinin de önlemlerin artırılması konusunda çalışmalar yaptığını yazıyor.

   

  Alman Die Welt gazetesi de ülkede kuş gribi vakası görülmesini manşetine “Kuş gribi Almanya’ya kadar ulaştı” şeklinde taşıyor. Gazete ülkede geçtiğimiz günlerde ölü olarak bulunan 4 kuğudan 2’sinde kuş gribi virüsüne rastlandığını yazıyor.

   

  /images/100/0x0/55ea6d19f018fbb8f87f2261CHENEY'İN VURDUĞU AV ARKADAŞININ DURUMU KRİTİK

   

  The New York Times gazetesinin bu sabah manşetinde Amerikan başkan yardımcısı Dick Cheney’nin av partisi sırasında yanlışlıkla vurduğu arkadaşının durumu ile ilgili son bilgilere yer veriliyor. Gazete hastanede tedavi altında olan 78 yaşındaki avukat Harry Whittington’un şimdi de kalp krizi geçirdiğini yazıyor. Whittington’un yeniden yoğun bakıma alındığı belirtiliyor. Cumartesi günü av partisi sırasında yanlışlıkla Dick Cheney tarafından vurulan 78 yaşındaki avukat yüzü boynu ve göğsünden yaralanmış ve hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınmıştı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı