GeriDünya ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Mitchell Ramallah'ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin Ortadoğu temsilcisi Mitchell Ramallah'ta

İsrail ve Filistinlileri, barış görüşmelerini yeniden başlatmaları konusunda ikna için bölgede bulunan ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, Ramallah'ta, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Mitchell, Ramallah'taki Başkanlık binası Mukata'ya gelişinde, Başmüzakereci Saib Erekat tarafından karşılandı, ancak basın mensuplarına herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Filistinli kaynaklar, Arap Birliği'nin, İsrail ile Filistinliler arasındaki dolaylı görüşmelere verdiği desteğe rağmen, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi'ndeki üyeler arasında, müzakere masasına bu şekilde dönülmesi konusunda büyük bir muhalefet olduğunu belirtiyorlar.

Aynı kaynaklara göre, İcra Komitesi'nin yarın yapılacak toplantısında, bu konudaki karşı görüşlerin dile getirilmesi bekleniyor. Bu gruplar arasında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ile Filistin Halk Partisi'nin başı çektiği kaydediliyor.
Söz konusu partilerin dolaylı görüşmelere muhalefeti ise özellikle Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaatların durdurulması, Kudüs gibi önemli konularda İsrail'in resmen veya uluslararası kamuoyuna yönelik herhangi bir açıklama yapmamasından kaynaklanıyor.

İsrail ile Filistinliler arasında, Ehud Olmert hükümeti döneminde gerçekleştirilen görüşmelerde, Filistin tarafının heyet başkanlığını yapan Ahmed Kurey'in de aynı konularda Amerikan tarafından yazılı bir garanti verilmemiş olması nedeniyle görüşme masasına dönülmesine karşı olduğu kaydediliyor.

Mitchell, salı akşamı geldiği İsrail'de Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu ve bazı bakanlarla görüşmelerde bulunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle