GeriDünya ABD'nin Kıbrıs planını Kohl bozdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin Kıbrıs planını Kohl bozdu

Helmut Kohl'un Washington'a rağmen Türkiye'yi Lüksemburg'da nasıl dışladığını açıklıyoruz:

Washington 1996’da bir Kıbrıs planı yaptı.

Plan, Türkiye ve Kıbrıs'a Lüksemburg'da adaylık statüsü verilmesine dayanıyordu. Bu gelişmeyle Avrupa Birliği, Kıbrıs’la ilgili Birlişmiş Milletler görüşmelerinde katalizör rolü oynayacaktı.

Ancak Helmut Kohl, Bill Clinton'un özel telefonu ve ısrarına rağmen Türkiye'ye AB kapısını açmadı.

ABD'nin baskısına, 'Burası onların çiftliği değil' diyerek tepki gösterdi.

Sonuçta Türkiye Lüksemburg'da dışlandı. Bu gelişme ABD'nin planını altüst etti.

KIBRIS sorununun çözümü için 1996'da ABD'nin kurduğu planı dönemin Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un bozduğu ortaya çıktı. Strasbourg'daki diplomatik kaynaklardan öğrenildiğine göre ABD, 1996 başında Gümrük Birliği'nin yürürlüğe girmesinden sonra hem Türkiye'nin hem de Kıbrıs'ın AB'ye adaylığının tescil edilmesini planladı. Bu plana göre AB'nin Kıbrıs sorununun çözümünde 'katalizör' rolü oynayacağı ve oluşan olumlu ortamda Ada'ya bir federasyon çözümü getirileceği hesaplanıyordu.

ABD BASKISI

ABD bu plan sonrasında tüm birimlerini harekete geçirerek Avrupa Birliği ülkelerinin başkentlerinde lobi faaliyetleri başlattı. İstenen, 1997 Aralık ayında yapılacak olan Lüksemburg zirvesinde hem Türkiye'ye hem de Kıbrıs'a adaylık yolunun açılması ve her iki ülkeye üyelik perspektifinin verilmesiydi.

ABD bu planına BM'den de destek aldı. Kıbrıs'daki toplumlararası arası müzakerelerin BM nezdinde yürütülmesi, ancak AB'nin de Kıbrıs ve Türkiye'nin adaylığını tescil ederek bu müzakerelere dolaylı yoldan destek olması amaçlandı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve dönemin Alman Başbakanı Helmut Kohl, ABD'nin bu planını bozdu. Helmut Kohl, ABD Başkanı Bill Clinton'un kişisel ısrarına ve özel telefonuna rağmen Türkiye'nin AB üyeliğine yeşil ışık yakmadı.

Lüksemburg Zirvesi öncesinde toplanan AB Hıristiyan Demokratlar özel oturumunda Helmut Kohl gündemde olmamasına rağmen Türkiye'yi konuştu. Türkiye'nin kültürel farklılıktan dolayı zaten AB üyesi olamayacağını vurgulayan Helmut Kohl konuşmasında ABD'ye de çattı. ABD'nin Türkiye konusunda AB'ye baskı uyguladığını ileri süren Almanya Başbakanı konuşmasını sertleştirerek, 'Biz ABD'nin kapı kulu değiliz. Tehditlere pabuç bırakmayız. Burası ABD'nin çiftliği değildir' dedi.

Helmut Kohl'un bu çıkışından sonra Türkiye'nin Lüksemburg'da tam üyelik statüsünü almasının yolu kapandı. Almanya Türkiye'yi genişleyen Avrupa Birliği'nin dışında bırakınca, ABD'nin Kıbrıs konusunda tasarladığı girişim de kaçınılmaz olarak çıkmaza girdi.

Lüksemburg zirvesinde Türkiye'nin 11 aday ülke dışında tutulması ve Kıbrıs Rum Kesimi'yle tam üyelik müzakerelerinin başlatılması kararı, Türkiye'de büyük tepki gördü. AB ile her türlü siyasi diyalog durduruldu ve Kıbrıs görüşmeleri askıya alındı. Bu tepkinin devamı olarak Türkiye ayrıca 1974'den beri savunduğu 'federasyon' temelindeki çözüm şeklinin de artık geçersiz olduğunu vurguladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle