GeriDünya ABD'nin Irak Büyükelçisi El Hekim'le görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin Irak Büyükelçisi El Hekim'le görüştü

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Abdülaziz El Hekim, Saddam rejiminin devrilmesinden bu yana, çoğunluğu Şii 80 binden fazla Iraklının teröristler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Konsey tarafından yapılan açıklamaya göre, Hekim bugün ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile görüştü.
Hekim görüşmede, “Saddam rejiminin çöktüğü nisan 2003'den bu yana çoğunluğu Şii 80 binden fazla Iraklı teröristler tarafından öldürüldü. Iraklılar olarak teröristlerin şeytanca eylemlerinden kurtulmak için birbirimize destek olmak zorundayız” dedi.

Açıklamaya göre, Halilzad da görüşmede, Washington'ın Samarra'daki Askeriye türbesinin bombalanmasından derin üzüntü duyduğunu belirterek, “saldırının sorumlularının yargılanması gerektiğini” söyledi.

El Hekim Çarşamba günü patlamadan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “saldırıdan kısmen, Şiilerin kontrolündeki güvenlik kuvvetlerini desteklemeyeceklerini açıklayan ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Halilzad'ın sorumlu olduğunu” ileri sürmüştü.

Hekim, Halilzad'ın pazartesi günü düzenlediği basın toplantısındaki, (Amerika'nın silahlı milislerle bağlantılı mezhep gruplarının yönettiği kurumları artık desteklemeyeceği) şeklindeki açıklamasını hatırlatmıştı.

Halilzad bugünkü görüşmede ise Hekim'e, “kendisinin yanlış anlaşıldığını” belirterek, “Şii Bloğu'nun üyelerinin hükümette görev almasına karşı olmadığını” söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle