Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'nin hamlesine Rusya'dan çok sert yanıt!

  Hürriyet Haber
  01.09.2017 - 11:49 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin, Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğunu ve Washington ile New York'taki iki ek binasını kapatmasını talep etmesine ilişkin olarak, “Moskova, ABD’nin notasını yanıtsız bırakmayacak” dedi.

  Moskova Devlet Diplomasi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "ABD'nin (Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğunu ve Washington ile New York'taki iki ek binasını kapatma kararıyla ilgili) notasını yalnızca dün gece alabildik. Analizini yaptıktan sonra tepkimizi vereceğiz" ifadelerini kullandı.

  Lavrov ayrıca, bu son adımın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'yla ilişkileri normalleştirmek yönündeki seçim öncesi vaatlerini gerçekleştirmesine izin vermeyen kişiler tarafından atıldığını belirtti.

  ABD'nin, Rusya'nın San Francisco'daki konsolosluğuyla ilgili kararı, Kremlin'in, ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerindeki personelin sayısının 755 kişi azaltılmasını talep etmesinin ardından geldi.

  Kremlin'in bu adımı, Kasım 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları nedeniyle ABD Kongresi'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararları almasını izlemişti.

  Daha önceyse ABD'nin eski başkanı Barack Obama görevi bırakmasından birkaç hafta önce 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: Lavrov , ABD , RUSYA
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı