Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD'nin füze kalkanını deler mi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  10.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sovyetlerin çöküşü sonrasında dün Moskova’da ilk kez tanklı-füzeli gövde gösterisi yapıldı.

  İkinci Dünya Savaşı zaferinin Kızıl Meydan’daki yıldönümü töreninde "Topol-M" ve "İskender" füzeleri dünyaya gösterildi. Bu füzeler, Putin’in geçen yıl "ABD’nin milyarlarca dolar harcayarak inşa etmeye çalıştığı füze kalkanını deler" dediği füzelerdi.

  SOVYETLER Birliği sonrasında yeni Rusya’da da en büyük milli bayram olarak kutlanan İkinci Dünya Savaşı bitiminin 63. yıldönümü 18 yıl aradan sonra ilk defa büyük silahlı gövde gösterisi biçiminde gerçekleşti.

  Aylarca hazırlık ve provası yapılan 9 Mayıs Zafer Bayramı askeri geçit töreni saat 10.00’da Kızıl Meydan’da başladı. Lenin mozolesi önünde ayrı bir seyyar yapı şeklinde inşa edilmiş tribünde, üç gün önce göreve başlayan yeni Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile önceki gün Başbakanlığı onaylanan eski lider Vladimir Putin resmi heyetin başında yer alıyordu.

  Sekiz bin piyade, 120 adet çeşitli zırhlı araç, 32 muhtelif savaş uçağı ve helikopterin katıldığı törenin odak noktası, Putin’in geçen yıl "Bizim yeni geliştirdiğimiz kıtalararası füzeler ABD’nin milyarlarca dolar harcayarak inşa etmeye çalıştığı füze kalkanını deler" dediği "Topol-M" ile "İskender" kıtalararası mobil füze rampalarının Rus halkına ve dünyaya gösterilmesi oldu.

  Yoksa teneke gürültüsü mü?

  Rus füzeleri gerçekten ABD kalkanını deler mi, yoksa Batılı askeri uzmanların dediği gibi bu gövde gösterisi teneke gürültüsünden mi ibaret? Pentagon’daki generallerden biri iki gün önce yaptığı alaycı açıklamada "Eski hurda silahlarını göstermek istiyorlarsa onların bileceği iştir" demişti.

  Töreni izleyen Moskova’daki yabancı askeri gözlemciler de büyük ölçüde bu görüşe katılıyor. Askeri geçitte Kızıl Meydan’a çıkartılan araçların büyük bölümü, iki füze rampası dışında Sovyet Birliği döneminde kimi 20, kimi ise 40 yıl önce geliştirilmiş modellerden oluşuyor.

  Füzeler aynı ama başlıklar farklı

  Putin’in söz ettiği "İskender" ile "Topol-M" kıtalararası füzeleri 1974 yılında Sovyetler tarafından geliştirilen RS-20, NATO standartlarına göre SS-18 (Satan- Şeytan) füzesine çok benziyor. Rus askeri uzmanlarının izahatına göre ise yeni füzeler SS-18’e benziyor olabilir, ancak başlıkları farklı. Satan füzesinin taşıdığı bir dizi nükleer başlık uzayda ayrılarak taş gibi düşme özelliği taşırken, yeni "İskender" füzesinde her başlığın hedefe ulaşana kadar yerden pilotsuz uçak gibi rotası değiştirilebiliyor. Başlıkların yerden yönetilmesi özelliği ABD füze kalkanını delmek için yeterli koşul olarak gösteriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı