Dünya ABD'nin en depresif meslekleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin en depresif meslekleri

ABD'nin en depresif meslekleri

ABD'de yaşlı ve çocuk bakımında çalışanlar ile aşçı, barmen ve garsonların en çok depresyona giren meslek mensupları olduğu belirlendi.

Bir hükümet kuruluşu tarafından yayınlanan rapora göre, ABD'de tüm gün çalışanların yüzde 7'si geçen yıl depresyona girdi. Kadın çalışanların erkeklere göre daha çok depresyon sorunu bulunduğu, genç çalışanların da yaşlı meslektaşlarına oranla daha çok depresyona girdikleri tespit edildi.

ABD'deki araştırmaya göre, çocuk ve yaşlılar ile günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan engellilerin bakımında çalışanların yüzde 11'i bu sorunla karşı karşıya kalıyor ve depresyon süreleri iki hafta veya daha uzun sürüyor. Depresyon sırasında ilgi ve zevk kaybından şikayet eden bu meslek grubu çalışanları, uyku, beslenme ve konsantrasyon sorunu çektiklerini belirtiyor.

ABD'de en depresif ikinci meslek grubunu, gıda hazırlayan ve servis yapan aşçı, garson ve barmenler oluşturuyor. Bunların oranı yüzde 10,3. Üçüncü meslek grubunu da, yüzde 9,6 ile sağlık sektöründe çalışanlar ile sosyal hizmet görevlileri oluşturuyor. Depresyon oranı en düşük meslek grubunu ise yüzde 4,3 ile mühendisler, mimarlar ve ölçüm uzmanları oluşturuyor.

Amerikalı yetkililer, depresyonun yılda 30 milyar dolar ile 44 milyar dolar üretim kaybına yol açtığını hesaplarken, işsizler arasında depresyon oranının yüzde 12,7'ye yükseldiğine işaret ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle