GeriDünya ABD'nin Chicago kentinde 23 Nisan kutlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin Chicago kentinde 23 Nisan kutlaması

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Chicago'da da coşkuyla kutlandı.

Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğundan verilen bilgiye göre, "Turkish American Cultural Alliance" (TACA) adlı kuruluş, Türkiye'nin Chicago Başkonsolosluğunun desteğiyle dün Naperville'deki Owen İlkokulunda 23 Nisan kutlama programı düzenledi.

Festival havasında geçen "Uluslararası Çocuk Günü"ne, bölgede yaşayan Türk çocuklarıyla birlikte Arnavutluk, Bosna, İrlanda, Litvanya, Polonya, ABD, Bangladeş, Hindistan, Kore ve Pakistan'dan da çocuk grupları katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Chicago Başkonsolosu Kenan İpek, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara hediye ettiği ve bugün dünyada UNICEF tarafından da tanınan tek uluslararası çocuk bayramı olarak kutlanan 23 Nisan'ın, ABD'nin Orta-Batı bölgesinde de böylesine coşkulu bir şekilde kutlanmasının önemli olduğunu söyledi. İpek, kutlamanın Atatürk'ün "Yurtta Sulh, Dünyada Sulh" anlayışına uygun, barışa, birlikteliğe yönelik bir mesaj taşıdığını belirtti.

Bosna-Hersek'in Chicago Başkonsolosu Eldin Kajevic de Türkiye'nin böylesine önemli bir etkinliğine katılmaktan memnuniyet ve gurur duyduklarını söyledi. Illinois Eyalet Milletvekili Darlene Senger ise Türk toplumunca düzenlenen etkinliğin, değişik etnik gruplar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Kutlama, çocukların halk oyunları ve çeşitli gösterileri, yarışmalar, hediye çekilişleri gibi etkinliklerle gün boyu sürdü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle