GeriDünya ABD'nin casuslukta son marifeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin casuslukta son marifeti

ABD'nin casuslukta son marifeti
refid:17137718 ilişkili resim dosyası

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon'un özel teknolojiler servisi "Darpa", göklerin Mini Casusu'nu geliştirmesi için AeroViroment şirketine sipariş verdi. Dünyanın en küçük casus uçağı olarak da bilinen "Humingbird" canlı kuş gibi kanatlarını çırparak uçarken, görüntülerini de canlı olarak aktarabiliyor:

Şimdiye kadar 4 milyon dolar harcanan Kolibri-Sinek Kuşu, "Nano Teknoloji" harikası olarak nitelendiriliyor. Kolibri-Sinek Kuşu'nun kanat açıklığı sadece 16 santim, toplam ağırlığı ise 19 gram.

 

“Mini casus’un mini motoru ile saniyede 50 defa kanat çırparak saatte 100 kilometreye varan hızla uçabildiği, istendiğinde havada asılı kalabildiği açıklandı.

 

SEKİZ DAKİKA HAVADA KALDI

Üretici AeroViroment yetkilileri, mini pille çalışan ‘Kolibri-Sinek Kuşu’ nun Pentagon'un kriter olarak belirlediği rüzgara karşı saatte 8 kilometre hızla görev yaptığını, kapı veya pencere aralıklarından binalara sızıp, kamera ve mikrofonları ile verilen görevleri eksiksiz yerine getirdiğini açıkladı.

 

'Sinek kuş'un 2 yıl önceki deneme uçuşunda sadece 20 saniye havada kalabildi. Son denemesinde ise 8 dakika uçabildiği bildirildi. Üzerinde bir kamera ve radyo alıcı vericisi bulunan casus sineğin çok sessiz olduğu pencereden rahatlıkla süzülebildiği ve fark edilmediği vurgulandı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle