GeriDünya ABD'nin başı ordu içindeki intiharlarla dertte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'nin başı ordu içindeki intiharlarla dertte

ABD ordusu içindeki intihar sayısının bu yılın ilk 10 ayında 133’e ulaştığı bildirildi. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 18 artış gösterdi.

Yetkililer geçtiğimiz yıl 140 ABD askerinin intihar ettiğini, ancak bu sene yıllık bazda bu rakamın üstüne çıkılmasının beklendiğini belirtti.   

 

ABD ordusu 2008’de her 100 bin askerden 20.2’sinin intihar ettiğini açıklamıştı. Böylece, ABD askerleri arasındaki intihar oranı aynı yaş kategorisindeki siviller arasındaki intihar oranını ilk kez geçmiş oldu.

 

ABD'li ordu yetkilileri bu artışta süreli olarak Irak ve Afganistan'a ek birlik gönderilmesinin ve travma sonrası stres bozukluğunun etkili olduğunu ifade etti.

 

Yüksek intihar oranları yetkilileri endişelendirirken, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü ile işbirliğine giden ABD ordusu, intiharların önüne geçmek için özel birimler kurdu.

 

ASKERLER MORALSİZ

Geçtiğimiz günlerde Pentagon tarafından yapılan bir araştırma da Afganistan'daki Amerikan askerlerinin moralinin bozuk olduğunu ortaya koydu. Araştırma, moralsiz askerlerin psişik sorunlarla boğuştuğunu gösterdi.

 

Askerler arasında yapılan nabız yoklamasına göre, askerlerin sadece yüzde 17'si moralinin "iyi" veya "çok iyi" olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle