GeriDünya ABD'li uzman: Bağımsız Kürdistan kaçınılmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  88
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li uzman: Bağımsız Kürdistan kaçınılmaz

ABD'li Irak uzmanı bağımsız Kürdistan'ın kurulacağını savunarak Türkiye'yi uyardı.

Washington’daki Ortadoğu Enstitüsü’nde “Irak’ın Sonu” isimli kitabını tanıtan ABD’li eski Büyükelçi ve Irak uzmanı Peter Galbraith, Irak’ı tekrar birleştirmenin mümkün görünmediğini belirtti.

1991 yılından beri bağımsız Kurdistan’ın varlığını sürdürdüğünü söyleyen Galbraith, "Diğer bağımsız ülkelerden tek farkı Birleşmiş Milletler üyesi olmamasıdır" dedi. ABD askerlerinin Sünni ve Şii bölgelerinden çekilerek Kürdistan’a yerleştirilmesi gerektiğini anlatan Galbraith, Türkiye’ye Kürdistan ile ilişkileri iyi tutmasını tavsiye etti.

“Türkiye Kürt devletini engelleyemez” diyen Peter Galbraith, Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta bağımsız Kürt devletinin kurulmasını engelleyemeyeceğini ve bunun Türkiye’de de anlaşılmakta olduğunu söyledi. Halen Iraklı Kürt liderlere danışmanlık yapan ABD’li Irak uzmanı, Türkiye’de bu durumu kabul edenlerin, Kürt devletiyle iyi ilişkileri en iyi çözüm olarak gördüğünü savundu ve bunu gerçekçi bir tutum olarak nitelenirdi. Galbraith ayrıca Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin zaten mevcut olduğunu ve zaman içinde resmen bağımsızlığını kazanacağını iddia etti.

KUZEY IRAK’IN İŞGALİYLE SORUN ÇÖZÜLMEZ

Türkiye’de öne çıkan görüşün sorunun Kuzey Irak’ın işgaliyle çözülemeyeceği şeklinde olduğunu savunan Galbraith, aksi takdirde Türkiye’nin AB’nin dışına atılacağını ve ABD ile ilişkilerinin bozulacağını aktardı.

Galbraith, ABD ordusunun da, Güney ve merkezi Irak’tan çekilerek kuzeydeki Kürt bölgesine konuşlandırılmasını önerdi. Peter Galbraith, Türkiye’deki Kürtlerin büyük çoğunluğunun ise, AB’ye girme yolundaki Türkiye’yi başka alternatiflere tercih edeceğini öne sürdü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle