GeriDünya ABD'li subay saldırı hazırlığı yaparken tutuklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li subay saldırı hazırlığı yaparken tutuklandı

ABD'li subay saldırı hazırlığı yaparken tutuklandı

ABD'de bir Sahil Güvenlik subayı, 'terör saldırısı düzenleme' planları yaptığı şüphesiyle tutuklandı.

Polis, Christopher Paul Hasson'ın evinde çok sayıda silah ve mühimmat buldu.

Savcılara göre kendisini "Beyaz Milliyetçi" diye tanımlayan Hasson, aralarında önde gelen Demokrat Partili siyasetçilerin de bulunduğu bir hedef listesi hazırlamıştı.

Hasson'ın, Norveçli katil Anders Breivik'ten ilham aldığı öne sürülüyor.

Mahkeme belgelerine göre Bölge Savcısı Robert Hur "Sanık, bu ülkede daha önce nadiren görülen düzeylerde masum sivil katletmeye niyetli" dedi.

Savcılar, Hasson'ın 2017'de yazdığı bir elektronik posta taslağında "Dünyadaki hemen hemen herkesi öldürme yönteminin hayalini kuruyorum. Sanırım bir salgın en başarılısı olur ama gereken İspanyol nezlesini, botülizmi, şarbonu nasıl elde ederim? Emin değilim ama bir yolunu bulacağım" dedi.

SAHİL GÜVENLİK KARARGAHINDA GÖREV YAPIYORDU

ABD medyası, 49 yaşındaki zanlının Washington'daki Sahil Güvenlik karargahında görev yaptığını ve Maryland'in dış mahallelerinden Silver Spring'te yaşadığını bildirdi.

Hasson'ın evinde yasadışı ilaçlarla birlikte 15 silah ve binden fazla mermi bulundu.

ABDli subay saldırı hazırlığı yaparken tutuklandı

Hasson'ın olası hedefleri arasında, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi ve Senato'nun Demokrat Partili Azınlık Lideri Chuck Schumer ile MSNBC kanalının sunucuları Chris Hayes ve Joe Scarborough'nun olduğu kaydedildi.

Savcılar, Hasson'ın 2017'den bu yana Anders Breivik'in nasıl ateşli silahlar stoklanabileceğini ve hedef listesi yapılabilecini anlattığı manifestosunu incelediğini iddia etti.

Breivik 2011'de düzenlediği iki ayrı terör saldırısında 77 kişiyi öldürmüştü. Oslo'nun merkezinde bomba yüklü bir araçla sekiz kişiyi öldüren Breivik, İşçi Partisi'nin kampındaki çoğu genç 69 kişiyi katletmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (21.02.2019)
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle