GeriDünya ABD'li komutanın başı büyük dertte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li komutanın başı büyük dertte

ABD'li komutanın başı büyük dertte
refid:15104171 ilişkili resim dosyası

ABD'nin Afganistan'daki güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChyrstal, Rolling Stone dergisinde yayımlanan bir yazıda Obama yönetiminin üst düzey isimleriyle alay ettiği gerekçesiyle Washington'a çağrıldı.

TALİBAN ABD'Yİ HARACA BAĞLAMIŞ

McChrystal'dan, Beyaz Saray'daki Afganistan ve Pakistan konusundaki aylık toplantıya, telekonferans yöntemi yerine bizzat katılmasının istendiği, böylece ABD Başkanı Barack Obama ve Pentagon yetkilileriyle sarf ettiği sözler konusunda görüşebileceği belirtildi.

ABD yönetiminin, Afganistan'daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı McChyrstal, 25 Haziran'da yayımlanacak olan Rolling Stone adlı dergide yer alan, Washington yönetimini eleştirdiği yazı nedeniyle özür dilemişti.

Roling Stone dergisi, McChrystal'in, Obama yönetiminin önemli isimleriyle yaşadığı sorunları ve emrindeki askerleri bile kendi stratejisinin savaşı kazandıracağına ikna edemediğini bildirmişti.

Yazıda McChyrstal, Başkan Yardımcısı Joe Biden'la da alay ederken, ABD'li generalin Obama ile Oval Ofis'te yaptığı daha ilk görüşmede "hayal kırıklığına uğradığını" söylediği belirtilmişti.

McChrystal, dergiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kabil Büyükelçisi Karl Eikenberry tarafından ihanete uğradığını hissettiğini söylemişti.

NATO sözcüsü James Appathurai, McChyrstal'ın makalesini 'talihsiz' diye nitelerken, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise bir NATO komutanı olarak Orgeneral McChrystal'a ve stratejisine "tam güven" duyduğunu söyledi.

İLK İSTİFA GELDİ
McChrystal'a yönelik tepkinin büyümesinin ardından ABD'li generalin üst düzey yardımcılarından biri, bugün Kabil'deki ABD karargahına istifasını sundu.

İstifa eden Duncan Boothby'ın halkla ilişkiler departmanında çalıştığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle