GeriDünya ABD'li dağcılar aileleriyle görüştürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li dağcılar aileleriyle görüştürüldü

ABD'li dağcılar aileleriyle görüştürüldü
refid:14793733 ilişkili resim dosyası

İran'a yasa dışı yollarla girerek casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan üç ABD'li dağcının dün aileleriyle görüşmesine izin verildi. On aylık özlemin ardından çocuklarına kavuşan aileler, gençlerin serbest bırakılması için İranlı yetkililere adeta yalvardı. Ancak Tahran yönetimi tavrını henüz değiştirmedi.

AYLAR SÜREN HASRETİN ARDINDAN GELEN KAVUŞMA ANI/ FOTO GALERİ

Başkent Tahran'daki Evin cezaevinde tutulan Shane Bauer (27), Sarah Shourd (31) ve Josh Fattal (27) isimli dağcılar dün anneleriyle görüştürüldü.      

Tahran'da bir otelde gerçekleşen ve yaklaşık beş saat süren kavuşmanın ardından, Bauers'in annesi Cindy Hickey gözleri yaşlı bir şekilde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Serbest bırakılmaları için talepte bulunduk ama ne olacak bilmiyorum" diye konuştu.

İranlı yetkililere seslenerek, "Lütfen, lütfen gitmelerine izin verin" diyen Hickey, "Bu İran'ın insani bir davranışta bulunarak dünyaya iyi bir jest yapmasını da sağlar" ifadesini kullandı.

Hikcey, İranlı yetkililerle görüşme taleplerine henüz bir cevap alamadıklarını da sözlerine ekledi.

"BİZE İYİ DAVRANIYORLAR"

Aylar sonra aileleriyle hasret giderme fırsatı bulan ABD'li dağcılar ise hapishaneye egri götürülmeden önce gazetecilere yaptıkları açıklamada, tutuklu kaldıkları süre içerisine kendilerine iyi davranıldığını belirttiler. Dağcılardan sadece Shourd, erkek dağcıların birlikte, kendisininse yalnız kalmasından şikayet etti.

Kadın dağcı, "Diğerleri (Shane ve Josh) birlikte ben ise yalnızım" dedi.

İranlı yetkililer, ABD'li dağcıların sınırı yasa dışı olarak geçtiğini belirtirken, tutuklu yakınları sınırın yanlışlıkla geçildiğini söylüyor. ABD'lilerin, “yasa dışı yollardan sınır geçmek ve casusluk faaliyetlerinde bulunmak” suçlarından yargılandıkları açıklanmıştı.

İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi Livia Leu Agosti, 29 Ekim 2009'da cezaevinde ikinci kez ziyaret ettiği Amerikalı tutukluların durumlarının iyi olduğunu açıklamıştı.

Washington ve Tahran yönetimleri arasında 30 yıldır doğrudan diplomatik ilişki bulunmadığından ABD'nin İran'daki menfaatlerini İsviçre Tahran Büyükelçiliği gözetiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle