GeriDünya ABD'li astsubaydan küfürlü Afganistan itirafı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li astsubaydan küfürlü Afganistan itirafı

ABD'li astsubaydan küfürlü Afganistan itirafı
refid:15162118 ilişkili resim dosyası

Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı Stanley McChrystal'i görevinden eden "Roling Stone" skandalında Amerikan medyasının gündemine şimdi de ABD'li bir başçavuşun Afganistan savaşıyla ilgili küfür içeren sözleri oturdu.

Yaklaşık bir haftadır McChrystal'ın "Roling Stone" dergisindeki bir yazıda yer alan sözlerine odaklanan ABD medyası, bugünlerde Başçavuş Kennith Hicks'in aynı makalede yer alan sözlerini tartışmaya başladı.  

"Rethink Afghanistan" isimli savaş karşıtı grup, dergide yayımlanan yazıda Afganistan'da devam eden savaş için "A... k... şeyini kaybediyoruz" diyen Hicks'in bu sözlerinin, ABD'nin içinde bulunduğu durumu açıkça gözler önüne serdiğini belirtti.

"Rethink Afghanistan", McChrystal'ın sözlerine takılan medyanın, Hicks'in bu sözünü ön plana çıkarmayarak, makaledeki "asıl hikayeyi" kaçırdığını ifade etti.

ABD'li grup, Obama yönetiminin, Kongre ve Amerikan halkına Afganistan'daki savaş konusunda "ilerleme" kaydediyoruz ifadesini kullandığını, ancak bölgede olup biteni daha iyi bilen General McChrystal'ın yakın çevresinin aynı fikirde olmadığının böylece ispatlandığını belirtti.

Rolling Stone dergisi geçtiğimiz cuma günü piyasaya çıkan sayısı için McChrystal, yardımcıları ve danışmalarıyla görüşmelerden derlenen “Firari General” başlıklı bir yazı hazırlamıştı. Yazıda General McChystal, ‘yalnız kurt’ olarak tanımlanmış, buna göre komutan, ABD Başkanı Barack Obama ile Oval Ofis’teki ilk görüşmesini "düş kırıklığı" olarak nitelemişti. Çünkü karşısında hazırlıksız bir başkan bulmuştu.

McChrystal’ın yardımcıları ise Obama’nın komutanla ilk buluşmasında “sindiğini” söylerken, Obama Yönetimi’nin Amerikan askerlerinin eve dönüş tarihi olarak Temmuz 2011’i vermesini “keyfi bir tarih” olarak değerlendirmişti.

Olayların odak noktasındaki McChrystal, medyaya yansıyan sözlerinden ötürü özür dilemiş ama buna rağmen Obama tarafından görevden alınmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle