GeriDünya ABD'li askerin çarşaf davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li askerin çarşaf davası

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin en kıdemli kadın savaş pilotu Yarbay Martha McSally'nin, Suudi Arabistan'da görevli olduğu dönemde çarşaf giyme zorunluluğuna karşı açtığı davaya ilk tepki geldi ve 1991'deki Körfez Savaşı'ndan bu yana geçerli olan uygulama hafifletildi.

Amerikan Merkez Komutanı General Tommy Franks, yeni politikaya ilişkin talimatı üsse gönderdi. Suudi Arabistan'da görevli Amerikalı kadın askerlerin bundan böyle üsten ayrıldıklarında çarşaf giymek zorunda olmadıkları, ancak bunun hararetle tavsiye edildiği duyuruldu.

Merkez Komutanlığı Sözcüsü Rick Thomas, ‘‘McSally'nin davası öncesinde çarşaf konusu gündemdeydi. Yaklaşım değişikliği bu davanın sonucu değildir. Üsten ayrıldıklarında kadın askerlere bir erkeğin eşlik etmesi ve otomobillerde kadınların arka koltuklarda oturması zorunluluklarında bir değişiklik yok’’ açıklamasını yaptı. Kararı memnuniyetle karşılayanlar, Suudi Arabistan'daki kadın askerlerin de sivil kıyafetini tercih etme konusunda özgür olacağını ve bunun da eşitlik getirdiğini savundular.

McSally ve diğer muhalifler, ‘‘Afganistan'daki Taliban rejimini yıkıp, kadınlarını burkalardan kurtarmayı savunan ABD'nin Suudi Arabistan'daki çarşaf zorunluluğuna boyun eğmesi tam bir ironi oluşturuyor’’ diye eleştirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle