GeriDünya AB'den tuhaf gıda satış düzenlemesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den tuhaf gıda satış düzenlemesi

AB'den tuhaf gıda satış düzenlemesi
refid:15162552 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği'nin yeni gıda düzenlemesinde "adet" yerine "ağırlık" ölçü olarak alınacak. AB ülkelerinde önümüzdeki yıldan itibaren markete gittiğinizde sakın tek yumurta istemeyin yoksa eve aç dönersiniz.

Avrupa Birliği gıda ürünlerinin market ve bakkal gibi benzeri yerlerde satışıyla ilgili yeni düzenleme yaptı. Avrupa Birliği'nin üretici ve tüketiciyi çileden çıkaracak düzenlemesi önümüzdeki yıldan itibaren tüm üye ülkelerde geçerli olacak. Yeni düzenlemeye göre markete gidecek bir müşteri istesede artık tek bir yumurta alamayacak. ÇÜnkü yeni düzenlemede "adet" değil "ağırlık" ölçü olarak kabul ediliyor.

3 AL 2 ÖDE DÖNEMİ BİTİYOR

Yeni gıda düzenlemesine göre "3 al 2 öde" dönemi de bitiyor. Düzenlemede "ağırlık" ölçü olarak alındığı için üreticinin satışları artırmak için "3 al 2 öde" benzeri kampanyalar yapması yasaklanıyor.

Avrupa Birliği'nin yeni düzenlemesine başta İngiltere olmak üzere birçok üye ülkeden şimdiden tepki yağıyor. Gıda üreticileri ve tüketicileri dernekleri, AB'nin bu girişimini "saçmalık ve "büyük bir çılgınlık" olarak değerlendirdi.

YUMURTA DAHA PAHALI OLACAK

Yeni düzenlemede ayrıca şöyle bir sorunda ortaya çıkacak: Örneğin bir yumurtayı satın almak için ağırlığını önce tespit etmek lazım. Bunun içinde yumurtanın ağırlığının üzerine etiketle yazılması gerekiyor. Etiketleme işinin bile üreticiye milyonlarca euroya mal olacağı ve bunun da tüketiciye fiyat artışı olarak yansıyacağı belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle