GeriDünya AB’den önemli teyit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den önemli teyit

AB’den önemli teyit

AVRUPA Birliği (AB), yaşanan tüm olumsuzluklara ve bazı üye ülkelerin Türkiye’nin üyelik sürecini sorgulayan bir yaklaşım içinde olmasına rağmen ilişkilere verdiği önemi teyit etmeye hazırlanıyor.

25-26 Haziran’da AB dışişleri bakanlarının, ardından da 28-29 Haziran’da Brüksel’de yapılacak zirvede AB liderlerinin onayına sunulacak sonuç bildirisinin taslağına Hürriyet ulaştı. Taslağın genişleme sürecine ilişkin genel bölümünde, “Türkiye bir aday ve pek çok alanda önemli bir ortak olmayı sürdürüyor” vurgusuna yer veriliyor. İlk taslağın Türkiye için ayrılan bölümünde ise “AB Konseyi, önemli bir ortak olan Türkiye ile ilişkilere önem veriyor ve açık ve içten diyaloğu devam ettirmeye ve ortak sınamaların üzerine gitmek için işbirliğine bağlı olmayı sürdürüyor” ifadeleri kullanıldı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ
Önemli bölümünün Güney Kıbrıs Rum yönetiminin talepleri doğrultusunda şekillendiği dikkat çeken belgede en olumsuz mesajı ise ‘şu an hakim olan koşullar altında yeni başlık açılmasının ve AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için çalışma yapılmasının söz konusu olmadığı’ vurgusu oluşturuyor. Tutuklu iki Yunan askerine de yer verilen belgede, sayıları giderek artan alanda kesintisiz ve derin şekilde tedirgin edici gerileme yaşanması AB’nin endişe beyan ettiği unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında alınan önlemlerin ciddi endişeye neden olmayı sürdürdüğünün belirtildiği belgede olumsuz eğilimin tersine çevrilmesi ve buna olağanüstü hali kaldırarak başlanması çağrısı yapılıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle