GeriDünya AB'den Kuzey Kıbrıs'a yardım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den Kuzey Kıbrıs'a yardım

Avrupa Birliği, müzakere sürecindeki 10 ülkeye 2004-2006 yılları arasında 25 milyar Euro bölgesel, 10 milyar euro tarım yardımı olarak toplam 35 milyar Euro yardım kararı aldı. Yarın resmen açıklayacak yardımın Kıbrıs'a düşen payının büyük bir bölümü, ‘‘eğer Anlaşmaya varılırsa’’ Kuzey Kıbrıs'a akacak.

Bugün AB Komisyonu'nda 'resmen' açıklanması beklenen rapora göre Kıbrıs adasına yapılacak yardımların büyük bir çoğunluğu KKTC'ye aktarılacak. Buna gerekçe olarak, kuzeyde kişi başına düşen gelirin AB standartlarının çok altında olması gösteriliyor.

AB Komisyonu ayrıca, Kıbrıs'a yapılacak olan yardımlarda 'Kuzey İrlanda' modelinin esas alınacağını, yapılacak anlaşmalarda 'İki Federe Devletin' de onayının alınacağını vurgulayacak. Bu konuda hazırlanan raporun bugün açıklanması ve yarın da AB Komisyonu'nun onayına sunulması bekleniyor. Böylelikle ilk kez AB, Kuzeyde oluşturulacak federe devletin, Güneyle 'siyasi eşit' hakkını tanımış olacak.

Kıbrıs'a 2004-2006 yılları arasında yapılacak olan bölgesel ve tarım yardımlarının 'aslan payının' Kuzey'e gideceğini belirten AB yetkilileri, bu yardımların 'çözüm olması' halinde yapılacağının altını çizdiler. Kuzey'deki kişi başına düşen mali gelirin, AB standartlarının yüzde 75 oranı altında olduğunu belittiler ve bu nedenle adaya yönelik AB yardımlarının büyük bölümünün Kuzey tarafından kullanılacak olmasının 'doğal' olduğunu belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle