Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB'den internet güvenliğine Türkçe destek

  A.A
  15.10.2008 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliğinin verdiği mali destekle Almanya'da yaşayan Türklerin internet güvenliği için Türkçe broşürler hazırlandı.

  Kuzey Ren Vestfalya Medya Üst Kurulu ve tüketici derneklerinin destek verdiği projeyle, Almanya'da yaşayan Türklerin internette güvenli dolaşım ve dolandırıcılığa karşı nasıl hareket edileceği konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

  Proje danışmanı olan Dilek Akıncı, tüm Almanya için geçerli olan projede Türklerden gelen talep doğrultusunda www.klicksafe.de internet adresinde Türkçe bölümün yer aldığını ve yine Türkçe broşürlerin hazırlandığını söyledi.

  Kuzey Ren Vestfalya Medya Üst Kurulu Müdürü Norbert Schneider, Almanya'da yaşayan insanların yüzde 20'sinin göçmenlerden oluştuğunu ifade ederek, “Bu projeyle daha fazla insana ulaşmayı hedefledik. Almanya'da yaşayan sayısı en fazla olan yabancılar ise Türkler. Bu projenin tanıtımı ve yaygınlaşmasını sağlama konusunda Türk medyasınında desteğine ihtiyaç var” diye konuştu.

  Eyaletin Göçmen Meclisi Birliği Başkanı (LAGA) Tayfun Keltek de projeyle Almanya'da Türkçenin bir güç olduğunun kabul edildiğini belirterek, “Bu projeyle Almanya'da yaşayan Türkler interneti artık daha güvenli olarak kullanabilecek. Aslında tüm Almanya için geçerli olan projede yabancı dillerden sadece Türkçenin seçilmesi Almanya'da yaşayan Türklerin ve Türkçenin belli bir gücü temsil ettiğinin kabulüdür” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı