GeriDünya AB’den idam karşıtı kongre
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den idam karşıtı kongre

AB’den idam karşıtı kongre

Tamamına yakınında idam cezası bulunan ve çoğunun bu cezayı aktif şekilde uyguladığı Arap Birliği ülkeleriyle ‘ilke ve değerlerini görmezden gelerek’ zirve düzenlediği için eleştirilen Avrupa Birliği, Brüksel’de İdam Cezasına Karşı Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.

AB’nin her şartta idam cezasına karşı tavrının altını çizen Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bu cezayı uygulayan ülkelerle aynı değerlerin paylaşılmamasına rağmen diyaloğun devamından yana oldukları mesajını verdi. İdam cezasının caydırıcılığının olmadığını vurgulayan Mogherini, “İnsan hayatı hiçbir hükümet ya da devletin mülkiyeti değildir. Hiçbir ülke vatandaşlarını öldürme hakkına sahip değil” diye konuştu.

‘İKİYÜZLÜ OLABİLİRİZ’

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Pavel Telicka ise AB’nin insan hakları konusunda iyi durumda bulunduğunu belirtti ve “AB’nin bazen ikiyüzlü davrandığını söyleyebilir miyiz? Evet söyleyebiliriz, mükemmel değiliz” dedi. AB’nin, diyalogdan yana olduğu ülkelerin yanı sıra, stratejik ortakları arasında da bu cezayı uygulayanlar var. İdam cezası, AB ülkelerinin ve aday ülkelerin tamamında yasak.

AB’den idam karşıtı kongre

Yorumları Göster
Yorumları Gizle