GeriDünya AB'den Bin Ladin'in ateşkes teklifine ret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den Bin Ladin'in ateşkes teklifine ret

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Romano Prodi, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in ateşkes önerisini reddetti.

Prodi, Şanghay'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Terörist tehdit altında uzlaşma ihtimalinin olmadığını'' söyledi. El Arabiye ve El Cezire televizyon kanallarında yayımlanan ve  Usame Bin Ladin'e ait olduğu ileri sürülen yeni bir ses kaydında, Avrupa ülkeleriyle ''Müslümanlara saldırmamaları'' kaydıyla ateşkes yapabilecekleri, ancak ABD'nin bu önerinin muhatapları arasında yer almayacağı belirtilmişti.

LADİN'İN ATEŞKES ÖNERİSİ

El Arabiye ve El Cezire televizyonlarının yayınladığı bir ses kaydında Usame Bin Ladin "Avrupa ülkeleriyle, 'Müslümanlara saldırmamaları' kaydıyla ateşkes yapabileceğini söyledi. ABD ile ateşkes yapmayacaklarını belirten Bin Ladin, ''Müslümanlara saldırmayan Avrupa ülkelerine ateşkes öneriyorum'' dedi.

Ateşkesin 3 ay süreceğini ve bu sürenin uzatılabileceğini kaydeden Bin Ladin, önerinin, muhtemelen İslam ülkelerini kastederek, ''ülkelerimizdeki yabancı askerlerin tahliye edilmesinden sonra'' hayata geçebileceğini söyledi.

Ses kaydında, İsrail'in geçen ay Gazze'de düzenlediği hava saldırısında ölen Hamas'ın dini lideri Şeyh Ahmed Yasin'in intikamının alınacağı sözünü veren Bin Ladin, ''Allah'ın izniyle, Şeyh Yasin'in intikamını ABD'den alacağız'' dedi.

Usame Bin Ladin, Amerikan şirketlerinden Halliburton'un ismini de vererek, ABD'nin Irak'ta, Irak'ın tekrar yapılanmasında rol alan veya silah üreten firmalara milyarlarca dolar kazandırdığını söyledi.

Ses kaydında, Madrid'deki saldırılara da değinen Bin Ladin, İspanya'nın, 191 kişinin ölümüne yol açan saldırıyla, ''Irak, Afganistan ve Filistin'de yaptıklarının bedelini'' ödediğini kaydetti.

UZMANLARA GÖRE BİN LADİN TAKTİK UYGULUYOR

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Müslüman ülkelerden askerlerini çekmeleri koşuluyla Avrupa ülkelerine ateşkes önerisi, ABD öncülüğündeki koalisyonu bölme taktiği olarak yorumlandı.

Reuter ajansının görüşlerini aktardığı güvenlik uzmanları, ses kaydının, Madrid'de geçen ay düzenlenen bombalı saldırılarda uygulananın benzeri, ABD'nin ''terör savaşını'' destekleyen ülkeleri ''U dönüşü'' yapmaya zorlama gibi yeni taktikler içerdiğini savundu.

Bin Ladin'e ait olduğunun doğrulanması halinde, ses kaydının, sadece ABD ile müttefikleri arasında bölünme değil, Batı toplumlarında hükümetlerinin Amerikan politikaları yanlısı tutumları nedeniyle daha büyük bir risk altında oldukları yönünde korkuları tahrik edecek şekilde tasarlandığı görüşü savunuldu.

Güvenlik uzmanı Rohan Gunaratna, ''Bin Ladin strateji uzmanı. Böl ve yönet ilkesini izliyor. Batılı liderleri oyuna getiriyor ve Batı halkını liderleriyle karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Muhtemelen Avrupa'ya saldıracak ve Avrupa halkına ve liderlerine, 'Bakın size benimle ateşkes yapmanız için şans verdim' diyecek'' dedi.

Uzmanlar, ses kaydının ortaya çıkmasının Irak'ta artan gerilimle aynı zamana denk gelmesinin de tesadüf olmadığını ifade etti. Bin Ladin'e ait olduğu belirtilen ses kaydında ABD hariç Avrupa ülkelerine önerilen ateşkes çağrısı İngiltere, Almanya ve Avrupa Komisyonu tarafından derhal reddedilmişti.

 FRATTİNİ: PAZARLIĞA OTURMAMIZ HAYAL BİLE EDİLEMEZ''
   
İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Usame Bin Ladin'in liderliğindeki ElKaide örgütüyle pazarlık yapılmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Frattini, Bakanlık'ta bir toplantı sırasında gazetecilerin, ''Usame Bin Ladin'in Avrupalılara ateşkes öneren son ses kaydını İtalya Dışişleri Bakanı olarak nasıl yorumladığı'' sorusuna, ''Bin Ladin'le pazarlığa oturmamız hayal bile edilemez, bunu herkes anlamalı'' yanıtını verdi.  Frattini, Irak'taki 3 İtalyan rehineyi kurtarmak için dini liderlerle temasların sürdürüldüğünü de kaydetti.  Frattini, ''Bu konuda çok yönlü bir temas içindeyiz. Sadece Şii cemaatinin liderleriyle değil, Sünnilerle de temaslarımız var'' dedi.

İNGİLİZ YETKİLİLER: TERÖRİSTLERLE MASAYA OTURMAYIZ

İngiltere, El Arabiye ve El Cezire televizyon kanallarında yayımlanan ses kaydında Avrupa ülkelerine ateşkes önerisinde bulunan Usame Bin Ladin'in bu teklifini kabul etmedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bin Ladin ile anlaşma imkanı bulunmadığı ve en iyi cevabın, terörizmle mücadeleye devam etmek olduğu bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle