Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB'den 4 milyon euro kuş gribi yardımı

  BRÜKSEL (A.A)
  13.01.2006 - 14:03 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu'nun sağlıktan ve tüketiciyi korumadan sorumlu üyesi Markus Kyprianou, Türkiye'ye kuş gribiyle mücadelesinde destek vermek için, 2007 yılında alacağı katılım öncesi fonlardan 4 milyon euroyu öne çekerek, bu yıl kullandırmak konusunda genişlemeden sorumlu üye Olli Rehn'in çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

  AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kyprianou, kuş gribi hastalığının ortaya çıkması üzerine Türkiye'ye gönderilen AB uzmanlarının masraflarının da kendileri tarafından karşılandığını ifade etti.

  Türkiye'nin hastalıkla mücadelede şeffaf davrandığını ve AB'nin yanı sıra yetkin uluslararası kuruluşlarla sağlıklı bir işbirliği yürüttüğünü ifade eden Kyprianou, “Önemli olan hastalıkla kaynağında mücadele etmek. Türkiye gibi büyük bir ülkede virüsün geniş bir alanda görülmesi, tespit ve mücadele çalışmalarını bir miktar olumsuz etkiledi. Ancak hastalığın insandan insana geçtiğine dair hiçbir bulgu yok. Örneklerin tümünde hasta tavuklarla temas söz konusu” diye konuştu.

  AB'nin kuş gribiyle mücadelede yoksul ve gelişmekte olan ülkelere destek için 80 milyon euroluk fon ayırdığını anlatan Ferrero-Waldner ise virüsün global bir sorun oluşturduğunu, bu nedenle global çabayla mücadele gerektiğini kaydetti.
  Çin'in başkenti Pekin'de önümüzdeki hafta düzenlenecek Uluslararası Kuş Gribi Konferansı'na 90'ın üzerinde ülkenin ve 25 uluslararası örgütün yetkililerinin katılacağını hatırlatan Ferrero-Waldner, Dünya Bankası'nın da desteğiyle kuş gribiyle uluslararası mücadele için önemli bir kaynak toplanabileceğini bildirdi.

  AB'nin Asya, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkeleri için kullandıracağı 80 milyon euroluk kaynağın 50 milyon eurosu AB Komisyonu'nun 2006 yılı dış ilişkiler bütçesinden, 30 milyon eurosu da Avrupa Kalkınma Fonu'ndan sağlanacak. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı