GeriDünya AB'de yeni şef tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de yeni şef tartışması

Avrupa Birliği Komisyonu'nun topluca istifası sonrasında yeni kurulacak olan komisyonun başına kimin geçeceği ile ilgili tartışmalar yoğunlaştı. Hakkında yolsuzluk yaptığı iddialarını içeren bir raporun yayınlanmasından sonra istifa eden AB Komisyonu ile ilgili AB'nin parlamento ve hükümet kanadı arasında ‘‘iktidar savaşı’’ yaşanıyor. İstifa eden komisyonun en ‘‘şaibeli’’ temsilcisi olan eski Fransa Başbakanı Edit Cresson ise, raporu sertçe eleştirdi ve içeriğinin ‘‘yalan ifadelerle dolu’’ olduğunu söyledi.

Başkanlığını Lüksemburglu Jacques Santer'in yaptığı AB Komisyonu'nun istifasından hemen sonra tüm tartışmalar yeni komisyonun ne zaman iş başına geleceği ve başına kimin geçeceği üzerinde yoğunlaştı. AB Komisyonu'nun başkanlığı için adı geçenler arasında Almanya'nın eski Başbakanı Helmut Kohl, İspanya'nın eski Başbakanı Felibe Gonzalez, İtalya eski Başbakanı Romano Prodi, NATO Genel Sekreteri Javier Solana, Portekiz Başbakanı Antonio Guterres, Hollanda Başbakanı Wim Kok ve İsveç eski Başbakanı Carl Bildt bulunuyor. Fransa basınına göre bu kişiler arasında komisyon başkanı seçilme şansı en yüksek olan aday Hollanda Başbakanı Wim Kok.

İKTİDAR KAVGASI

Komisyon başkanlığı için yeni bir isim aranırken, Avrupa Birliği'nin hükümet ve parlamenterler kanadı arasında büyük bir ‘‘iktidar savaşı’’ başladı. AB Hükümetleri, yeni komisyonun ekim ayından önce göreve başlayamacağı ve bu süreye kadar istifa etmiş olan komisyonun göreve devam etmesinde ısrarcı olurken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Gil-Robles 15 üye ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının aksine komisyonun görevinin dokuz ay daha devam etmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Gil-Robles konuyla ilgili açıklamasında istifa eden komisyon hakkındaki yolsuzluk iddialarının doğrulandığını ve aynı komisyonun bu nedenle göreve devam etmesinin mümkün olmadığını ifade etti. AP Başkanı bir an evvel yeni komisyonun seçilmesi gerektiğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle