GeriDünya AB'de serbest dolaşım tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'de serbest dolaşım tartışması

AB'de serbest dolaşım tartışması
refid:3915046 ilişkili resim dosyası

AB’de serbest dolaşım. El Kaide'nin Los Angeles’ın en yüksek binasına saldırı planı. Eski CIA yöneticisi Irak savaşı konusunda Bush’u suçluyor. İşte dünya basınının gündemi.

AB ülkeleri yeni üyelerin işçilerinin AB ülkelerinde serbest dolaşımı konusunu tartışmaya devam ediyor. Bir süre önce AB komisyonu ile ilgili bir rapor yayınlamış ve mevcut üyelerin 10 yeni üyeden gelecek işçi göçünden korkmamaları gerektiğini belirtmişti. Bu raporun ardından Fransız Le Figaro gazetesi bu sabah yayınladığı bir haberinde Fransa’da en çok göçmen işçiye ihtiyaç duyulan iş kollarını listeliyor. Gazete Fransa'da göçmen işçiye ihtiyaç duyulan dalları 11 başlık altında topluyor bunlar arasında sağlık çalışanları ve mühendisler gibi dallarda bulunuyor. Le Figaro komisyon raporuna destek veriyor ve göçmen işçi alınması durumunda Fransa ekonomisinin ivme kazanacağını iddia ediyor. Bu tartışma aynı zamanda Türkiye’nin üyeliği durumunda serbest dolaşım hakkı verilmemesi konusunu yakından ilgilendiriyor. Hatırlanacağı üzere AB ülkeleri Türkiye’nin üyeliği durumunda Türkiye’den Avrupa’ya ciddi bir işçi göçü olmasından endişe ediyor.

 

KAİDE LOS ANGELES'IN EN YÜKSEK BİNASINA SALDIRA

/images/100/0x0/55eb556df018fbb8f8ba8e42
CAKTI

 

İngiliz The Independent gazetesinin ilk sayfasındaki bir haberde Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush’un açıklamalarına yer veriliyor. Bush El Kaide militanlarının 11 Eylül’ün ardından ayakkabılarının içine yerleştirdikleri bomba ile yine bir yolcu uçağını kaçırmayı ve bu kez Los Angeles’a saldırmayı planladıklarını anlatıyor. Bush’un açıklamasına göre bu saldırının planlayıcısı 2003 Mart ayında Pakistan’da yakalanan Halid Şeyh Muhammed adlı El Kaide yöneticisi idi. Açıklamada bu kez El Kaide’nin Arap değil Uzakdoğu kökenli teröristlerinin saldırıyı gerçekleştirecekleri ve kaçırılan yolcu uçağının Los Angeles’ta şu an US Bank kulesi olarak bilinen gökdelene çarptırılacağı iddia ediliyor.Bush El Kaide’nin bazı önde gelen yöneticilerinin yakalanmasının saldırıyı önlediğini belirtiyor.

 

11 EYLÜL SALDIRILARINDAN SONRA KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILANLAR ZEHİRLENDİ Mİ?

 

The Guardian gazetesinde yer alan bir haberde 11 Eylül saldırılarının ardından kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye, polis ve sağlık görevlilerinin enkazdan kalkan toz nedeniyle zehirlenmiş olabilecekleri belirtiliyor. Gazete 11 Eylül saldırılarında kurtarma çalışmalarına katılan ve ilerleyen günlerde de hayatını kaybeden bazı kurtarma ekibi çalışanlarının zehirlenerek ölmüş olabileceklerini iddia ediyor. The Guardian ikiz kulelerin yıkılması ile havaya kalkan toz içerisinde asbest, yanmış uçak yakıtı ve civa gibi maddelerin olduğunu ve bununda çalışanları zehirleyebilecek maddeler olduğunu belirtiyor. Kurtarma çalışmalarına katılanlarda daha sonra nefes alıp vermede zorlanma, halsizlik, eklem ağrıları ve ikiz kule öksürüğü adı takılan bir öksürük gibi ortak şikayetler görüldüğü ifade ediliyor. Gazete o gün yaşanan panik ve kargaşa nedeniyle pek çok kurtarma görevlisinin maske takmadan çalıştığına dikkat çekiyor.

 

ESKİ CIA YÖNETİCİSİ IRAK SAVAŞI KONUSUNDA BUSH'U SUÇLUYOR

 

Irak savaşının bitmesinin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala Bsuh yönetiminin aldığı savaş kararı tartışılıyor. The Washington Post gazetesinin manşetten duyurduğu haberinde eski CIA yöneticisi Paul Pillar’ın başkan Bush’u Irak konusundaki uyarı ve istihbaratları dikkate almamak ile suçladığı belirtiliyor. Pillar, Bush’un yeterli istihbarat olmadan Irak’a karşı operasyona giriştiğini ve savaş sonrası ülkede şiddet olaylarının tırmanacağı yönündeki uyarıları dikkate almadığını anlatıyor. Gazete geçen yıla kadar Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in Ortadoğu bölgesinden sorumlu olan Pillar’ın eleştirilerinin ciddi önem taşıdığını ilk kez bu seviyede bir görevlinin Bush yönetimini Irak operasyonu konusunda bu şekilde eleştirdiğini yazıyor. Şu an emekli olan Pillar’ın Georgetown Üniversitesin’de profesör olarak görev yaptığı belirtiliyor.

 

İSRAİL'İN NATO’YA ÜYELİĞİ TARTIŞMASI

İsrail Ha’aretz gazetesinde bu sabah yayınlanan bir haberde İsrail’in NATO’ya üyeliği konusu tartışılıyor. Gazete İtalya Savunma bakanı Antonio Martino’nun hafta başında yaptığı açıklamada İran’a karşı bir koruma güvencesi olarak şemsiyesi olarak İsrail’in NATO’ya alınmasını önerdiğini yazıyor. Ancak NATO genel sekreteri Jaap De Hoop Scheffer yaptığı açıklamada İsrail’in NATO üyeliğinin şu an için gündemde olmadığını söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle